Kryptowaluty, altcoiny – w które inwestować?

Kryptowaluty, altcoiny – w które inwestować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skłania się ku alternatywnym metodom inwestowania. Bardzo atrakcyjnym aktywem wydają się waluty wirtualne. Ceny kryptowaluty niekiedy zmieniają się nawet o kilkadziesiąt procent w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego wiele osób szukających alternatyw dla tradycyjnych dóbr inwestycyjnych traktuje zakup kryptowalut jako potencjalną okazję do pomnożenia majątku.

Na wstępnie zaznaczamy, że poniższy artykuł nie jest poradnikiem inwestycyjnym. Stanowi jedynie prezentację opinii autora. Każda decyzja o inwestycjach, zwłaszcza w tak zmienne aktywa, jak kryptowaluty powinna być poprzedzona osobistą analizą finansową w oparciu o rzetelną obserwację rynku.

Bitcoin – ceny kryptowaluty – czy warto go kupować?

Bitcoin to bez wątpienia “król kryptowalut”, który dosłownie miażdży konkurencję pod kątem wartości jednostkowej, rozpoznawalności, a także kapitalizacji. BTC ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na to, że jest to waluta zdecentralizowana, o bardzo dużym potencjale. Przeciwnicy zwracają uwagę m.in. na słabą skalowalność, czyli niewystarczającą wydajność sieci, która skutkuje względnie powolną i kosztowną realizacją transakcji.

Wielu entuzjastów kryptowalut wyznaje pogląd, że w długoterminowej perspektywie zakup kryptowalut jest opłacalny, a cena Bitcoina będzie zdecydowanie rosnąć. BTC jest porównywany do “cyfrowego złota”, ponieważ na prognozowany wzrost jego wartości istotny wpływ ma ograniczona podaż, a więc unikalność, tak jak w przypadku złotego kruszcu. Bitcoin to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają stosunkowo pewnych (jak na kryptowaluty) i długoterminowych inwestycji.

Kryptowaluty, które warto kupić – czy inwestycja w altcoiny to dobry pomysł?

Altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne, to wszystkie wirtualne waluty poza Bitcoinem. Zaliczamy do nich zarówno duże i rozpoznawalne projekty, takie jak Ethereum, Litecoin, Solana, Cardano, Ripple a także mniej znane tokeny, które dopiero wkraczają na rynek krypto.

Inwestycja w altcoiny z reguły wiąże się z większym ryzykiem, niż inwestycja w Bitcoina. Dotyczy to zwłaszcza nowych, wschodzących projektów. Kursy takich kryptowalut są bardziej podatne na ataki spekulacyjne, ponadto istnieje większe ryzyko fiaska projektu stojącego za danym tokenem.

Dlaczego mimo to wiele osób interesuje się altcoinami? Powodów jest wiele. Jednym z nich jest z pewnością możliwość osiągnięcia znacznie większej stopy zwrotu, niż w przypadku Bitcoina.

Przyjrzyjmy się kilku altcoinom o ugruntowanej pozycji na rynku kryptowalut, które z biegiem lat zyskały popularność wśród inwestorów:

  • Ethereum (ETH) to platforma blockchain, która umożliwia rozwój inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dApp). Istnieje od 2013 roku i może pochwalić się ogromną społecznością programistów, co czyni ją popularnym wyborem wśród inwestorów. Ponadto niedawno token ETH przeszedł aktualizację (Ethereum 2.0), mającą na celu poprawę skalowalności i bezpieczeństwa. Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, a jej wartość od lat wykazuje tendencję wzrostową.
  • Tether (USDT) to stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim, co oznacza, że jego wartość pozostaje znacznie bardziej stabilna i przewidywalna, niż kurs kryptowalut niepowiązanych z tradycyjnymi aktywami. Stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim, do których poza USDT zaliczają się m.in. BUSD i USDC, stają się coraz popularniejsze na rynku kryptowalut, ponieważ oferują inwestycję pozbawioną ryzyka drastycznych wahań kursów.
  • Cardano (ADA) to platforma blockchain, która ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem. Jej natywna kryptowaluta, token ADA, odnotowała w swojej historii znaczne wzrosty wartości. Cardano wykorzystuje mechanizm konsensusu proof-of-stake, który okazuje się bardziej energooszczędny i lepiej skalowalny niż algorytm proof-of-work, na którym oparty jest Bitcoin. Ponadto zespół programistów Cardano znany jest z rygorystycznego i drobiazgowego podejścia do technologii blockchain, dzięki czemu zyskał poparcie i zaufanie wielu dużych graczy na rynku krypto.
  • Solana (SOL) to wysokoprzepustowa platforma blockchain, która wykorzystuje unikalny mechanizm konsensusu zwany proof-of-history, aby osiągnąć wysoką skalowalność i bardzo dużą szybkość potwierdzania transakcji. Token ten zyskał popularność wśród inwestorów ze względu na możliwość obsługi dużych wolumenów transakcji przy niskich kosztach.
  • Polkadot (DOT) to wielołańcuchowa platforma, która oferuje możliwość współpracy pomiędzy blockchainami. Umożliwia sprawne przesyłanie danych i zasobów między różnymi łańcuchami bloków, co czyni ją popularnym wyborem wśród deweloperów i inwestorów.

Tematyce altcoinów poświęcimy jeszcze osobny artykuł. Inwestując w altcoiny pamiętajmy, że tokeny emitowane w ramach dużych projektów są z reguły są znacznie stabilniejsze niż altcoiny, za którymi stoją startupy lub projekty o małej skali. Mniejsze jest ryzyko ich upadku oraz nagłych wahań cenowych. Generalnie możemy zaobserwować pewną prawidłowość: dynamika kursów różnych altcoinów, niezależnie od wartości samych tokenów, wykazuje dość ścisłą korelację z rynkowym zachowaniem Bitcoina. Innymi słowy, kiedy rośnie kurs BTC, często wzrastają notowania altcoinów, a więc opłacalne okazuje się kupno kryptowalut. Analogiczna sytuacja ma miejsce w sytuacji, kiedy wartość “króla kryptowalut” spada.

Zakup kryptowalut jako inwestycja – podsumowanie

Portfel inwestycyjny kryptowalut powinien być dopasowany do Twoich potrzeb. Ważne, aby uwzględnić czynnik ryzyka, czyli aspekt dużej zmienności kursu walut wirtualnych. Nie istnieje jedna, uniwersalna strategia inwestycyjna. Czy złożyć portfolio jedynie w oparciu o wiodące tokeny, takie jak Bitcoin i Ether? A może postawić na mniej znane altcoiny celem dywersyfikacji portfela, tak na wszelki wypadek? Te kwestie każdy entuzjasta krypto musi rozważyć indywidualnie, wsłuchując się w głos swojej intuicji.

* * *

Natomiast jeśli chcesz wypłacić zgromadzone środki, sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa. Oferujemy także mobilny kantor kryptowalut. A jeśli chcesz przechowywać swoje inwestycje w bezpiecznym miejscu, sprawdź portfele sprzętowe kryptowalut dostępne w naszym sklepie.

Leave a Comment

Scroll to Top