Czym jest giełda kryptowalut?

Czym jest giełda kryptowalut?

W jaki sposób stać się posiadaczem kryptowalut? Oczywiście możesz po prostu kupić krypto od znajomego na zasadzie dżentelmeńskiej umowy, ale w perspektywie długofalowej najlepszym rozwiązaniem będą wizyty w stacjonarnym kantorze kryptowalut lub rejestracja i zakupy na giełdzie internetowej. Jak działa giełda kryptowalut? Czym różni się od tradycyjnej giełdy papierów wartościowych? Odpowiemy na te pytania, a także zastanowimy się nad wadami i zaletami korzystania z giełdy w porównaniu z handlem kryptowalutami w kantorach stacjonarnych za gotówkę. Zapraszamy do lektury!

Giełdy kryptowalut a tradycyjne giełdy – porównanie

Giełda wymiany kryptowalut i tradycyjna giełda działają na podobnych zasadach, ponieważ mają ten sam cel – pełnią funkcję platformy handlu aktywami. Niemniej istnieją między nimi zasadnicze różnice.

Przede wszystkim w przypadku obu giełd mamy do czynienia z handlem aktywami zupełnie innego rodzaju. Giełdy kryptowalut umożliwiają obrót całkowicie cyfrowych aktywów występujących w formie tokenów. Z kolei w obrębie tradycyjnych giełd użytkownicy dokonują zakupu i sprzedaży aktywów reprezentujących środki wartości będące przedmiotem standardowej wymiany rynkowej, takie jak akcje przedsiębiorstw i spółek, obligacje, czy papiery wartościowe.

W aspekcie funkcjonowania główna różnica pomiędzy obiema typami giełd tkwi w tym, że rynek kryptowalut jest stosunkowo nowy i znacznie słabiej uregulowany prawnie w porównaniu z tradycyjnym rynkiem papierów wartościowych, którego działalność podlega nadzorowi specjalnych organów, takich jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Oznacza to, że giełdy kryptowalut cechują się mniejszą przejrzystością zasad prowadzenia działalności oraz niższym standardem prawnej ochrony inwestorów niż tradycyjne giełdy. W rezultacie inwestowanie w kryptowaluty może mieć niekiedy bardziej ryzykowny charakter niż inwestowanie w akcje. Z drugiej strony brak „ciasnego kagańca” przepisów potencjalnie zapewnia giełdom kryptowalut większą elastyczność i innowacyjność działania.

Kolejną kluczową różnicę stanowi fakt, że kryptowaluty są z natury zdecentralizowane i opierają się na infrastrukturze sieci peer-to-peer, co oznacza, że traderzy wchodzą ze sobą w bezpośrednią interakcję, bez potrzeby korzystania z centralnego organu lub oficjalnego pośrednika celem zawierania transakcji. Tymczasem papiery wartościowe są emitowane przez firmy i funkcjonują jako przedmiot obrotu na scentralizowanych giełdach, w których uczestnictwo odbywa się za pośrednictwem brokerów lub izb rozliczeniowych. Za ich usługi rzecz jasna należy dodatkowo zapłacić, co podnosi koszty zawierania transakcji. W kontraście do tej sytuacji, giełdy krypto wykorzystują technologię blockchain, dzięki której potrzeba uczestnictwa pośredników zostaje zredukowana do minimum, co skutkuje znacznie niższymi opłatami i szybszymi transakcjami.

Last but not least, giełdy kryptowalut działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w odróżnieniu od tradycyjnych giełd, które zazwyczaj mają ustalone godziny otwarcia i zamknięcia. Oznacza to, że traderzy kryptowalut mają możliwość kupowania i sprzedawania aktywów w dowolnym momencie, podczas gdy handlowcy giełdowi są ograniczeni do handlu w godzinach pracy giełdy. Krypto giełdy okazują się bardziej dostępne dla użytkowników z jeszcze jednego względu. Tradycyjne giełdy na ogół wymagają dość znacznego kapitału wejściowego, w niektórych przypadkach popartego dodatkowo akredytacją, aby w ogóle dopuścić użytkownika do udziału w obrocie. Giełdy kryptowalut nie stosują takich obostrzeń, wyznają prostą filozofię: przejdź procedurę KYC i handluj.

Giełdy kryptowalut w ujęciu historycznym

Powstanie rynku wymiany kryptowalut można prześledzić cofając się do momentu narodzin Bitcoina w 2009 roku. Jako pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa, Bitcoin położył podwaliny pod nową erę w świecie finansów. Na początku handel BTC odbywał się za pośrednictwem sieci peer-to-peer i forów internetowych. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania Bitcoinem i innymi kryptowalutami, zaistniała potrzeba lepiej zorganizowanego i szerzej dostępnego systemu wymiany.

Pierwsza giełda kryptowalut, BitcoinMarket.com, została uruchomiona w marcu 2010 roku. Umożliwiała użytkownikom wymianę bitcoinów na dolary amerykańskie. Ta pionierska platforma zapoczątkowała rynek wymiany kryptowalut, jaki znamy dzisiaj. Wkrótce potem, w lipcu 2010 roku powstał Mt.Gox, który szybko stał się wiodącą giełdą krypto. Dominacja pierwszego lidera krypto handlu trwała 3 lata, zakończyła się rozwiązaniem giełdy w 2014 roku. Pomimo dość szybkiego upadku z powodu poważnego naruszenia bezpieczeństwa danych, Mt.Gox odegrał znaczącą rolę we wczesnym rozwoju i adopcji kryptowalut.

Na przestrzeni ostatnich paru lat rynek wymiany kryptowalut doświadczył ogromnego wzrostu i dywersyfikacji. Pojawiły się nowe platformy, takie jak Bitstamp, Kraken i Coinbase, oferujące bardziej wyrafinowane usługi i przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Binance, który został założony w 2017 roku, szybko zyskał na znaczeniu za sprawą wygodnego interfejsu konta użytkownika, szerokiego wyboru kryptowalut i konkurencyjnej struktury opłat.

Wraz z ewolucją rynku zmieniał się również krajobraz regulacji prawnych. Rządy i organy nadzoru finansowego na całym świecie zaczęły dostrzegać rosnący wpływ kryptowalut, co doprowadziło do wdrożenia bardziej rygorystycznych zasad i wytycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom. Obecnie giełdy wymiany kryptowalut tworzą kwitnący i dynamiczny ekosystem, z setkami platform do handlu i inwestowania w aktywa cyfrowe. Pomimo sporadycznych niepowodzeń, takich jak przypadki kradzieży danych i środków finansowych na skutek ataków hakerskich, a także represji regulacyjnych forsowanych w kręgach politycznych przez bankowe lobby, rynek krypto giełd nieustannie wzrasta.

Dlaczego warto korzystać z giełd kryptowalut?

Wspomnieliśmy już, że jedną z największych zalet internetowych giełd jest dostępność w trybie 24/7. Ponadto giełdy krypto oferują szeroką gamę tokenów udostępnioną w ramach pojedynczej platformy handlowej, co pozwala użytkownikom na łatwą dywersyfikację portfeli oraz niezwykle dynamiczne zarządzanie swoim portfolio.

Giełdy kryptowalut cechują się także wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi i funkcji handlowych, takich jak zlecenia stop-limit czy transakcje z depozytem zabezpieczającym, które zapewniają użytkownikom większą kontrolę nad transakcjami. Funkcje te pozwalają również doświadczonym inwestorom na stosowanie profesjonalnych strategii, takich jak shortowanie i longowanie czy hedging, w celu minimalizowania ryzyka i maksymalizacji zysków.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść giełd kryptowalut jest fakt, iż zapewniają one użytkownikom względnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Wiodące giełdy wykorzystują zaawansowane technologie szyfrowania i stosują solidne środki bezpieczeństwa w celu ochrony funduszy oraz danych osobowych użytkowników przed hakerami i cyberprzestępcami.

Nic dziwnego, że giełdy stały się integralną częścią rynku kryptowalut; pełniąc funkcję wygodnej i bezpiecznej platformy obrotu zasobami cyfrowymi oferują użytkownikom szereg korzyści. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym traderem, czy dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami, giełdy zapewniają optymalny sposób uczestnictwa w szybko rozwijającym się świecie krypto.

Jak korzystać z giełdy kryptowalut?

Korzystanie z krypto giełdy jest banalnie proste, przebiega w kilku krokach:

  1. Rejestracja: aby korzystać z dobrodziejstw giełdy, musisz założyć konto użytkownika i podać swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, e-mail i numer telefonu. Renomowane giełdy wymagają od użytkowników przejścia dodatkowych procedur, takich jak szczegółowa weryfikacja tożsamości KYC (ang. know your customer) oraz procedura bezpieczeństwa AML (ang. anti-money laundering). Procesy te wiążą się z koniecznością przesłania skanów dokumentów identyfikacyjnych (KYC) oraz zaświadczeń o źródle pochodzenia dochodów (AML).
  2. Zasilenie konta: po ukończeniu procedury rejestracji musisz wpłacić środki na konto użytkownika, aby rozpocząć handel. Zwykle konto giełdowe zasila się przelewem z rachunku bankowego lub płatnością przy użyciu karty kredytowej. Alternatywnie możesz przesłać kryptowalutę z portfela osobistego na portfel giełdowy.
  3. Handel: po zdeponowaniu środków możesz już kupować i sprzedawać kryptowaluty na giełdzie. Handel odbywa się za pośrednictwem interfejsu, który umożliwia użytkownikom przeglądanie aktualnych cen różnych kryptowalut i składanie zleceń kupna lub sprzedaży po określonej cenie. Poza zakupem tokenów za waluty fiducjarne popularną opcją są tzw. swapy, czyli wymiany jednostek krypto na inne jednostki krypto bez zapośredniczenia w tradycyjnej walucie (np. swap Bitcoina za Ethereum, czyli transakcja w ramach pary BTC-ETH).
  4. Wypłacanie środków: jeśli chcesz wypłacić swoje środki z giełdy, możesz to zrobić na kilka sposobów. W przypadku zakupionych krypto aktywów przesyłasz zgromadzone tokeny z konta giełdowego na zewnętrzny prywatny portfel kryptowalut. Natomiast w przypadku pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży krypto zgromadzone środki najzwyczajniej w świecie przelewasz z giełdowego konta użytkownika na swój rachunek bankowy.

Giełdy kryptowalut standardowo pobierają opłaty transakcyjne i usługowe, które opierają się albo na procencie od wartości transakcji, albo określane są jako stałe kwoty. Opłaty różnią się w zależności od giełdy i rodzaju zawieranej transakcji.

Jak przygotować się do handlu na giełdzie kryptowalut?

W procesie obrotu wirtualnymi walutami kwestia bezpieczeństwa ma znaczenie absolutnie kluczowe. Giełdy kryptowalut są wygodnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych tokenów, ale z drugiej strony niosą ze sobą poważne zagrożenia, w tym ryzyko włamania na konto (ataku hakerskiego) lub oszustwa (jeśli mamy do czynienia ze scamem). Z tego względu stanowczo nie zaleca się długoterminowego przechowywania środków na giełdzie – konto użytkownika należy traktować wyłącznie jako narzędzie do zawierania transakcji, a nie portfel kryptowalut. Kwestii tej poświęciliśmy osobny artykuł na blogu.

Świat kryptowalut wymaga od uczestników pełnej odpowiedzialności za podejmowane działania, dlatego pamiętaj, aby dokładnie zbadać i porównać różne giełdy przed ostatecznym wyborem platformy handlowej. Szukaj giełd, które mają dobre wyniki finansowe, przejrzyste opłaty i solidne mechanizmy bezpieczeństwa. Należy także podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich danych osobowych i zabezpieczenia środków, takie jak stosowanie silnych haseł i korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, a także uważać na potencjalne oszustwa i ataki typu phishing.

Wszystkie powyższe wskazówki da się sprowadzić do jednej prostej zasady: wybieraj tylko renomowane giełdy działające od lat i bądź wyczulony na strony internetowe podszywające się pod liderów branży. Do giełd godnych zaufania należą krypto potentaci, tacy jak Binance, Kraken i Coinbase, oraz w przypadku naszego polskiego podwórka Kanga Exchange.

Giełda czy kantor kryptowalut – którą opcję wybrać?

Od razu odpowiadamy: nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ostateczny wybór będzie uzależniony od wielu czynników. Przyjrzyjmy się najistotniejszym z nich, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji.

Giełdowe platformy wymiany kryptowalut obsługują zróżnicowane grono odbiorców i oferują błyskawiczny dostęp do szerokiej gamy tokenów w połączeniu z zaawansowanymi narzędziami handlowymi. Giełdowe kontrakty terminowe i opcje umożliwiają użytkownikom optymalizację strategii handlowych i skuteczniejsze zarządzanie ryzykiem. Platformy pokroju Coinbase charakteryzują się dużym wolumenem transakcji, co prowadzi do wysokiej płynności finansowej, niższych opłat prowizyjnych i węższych spreadów cenowych. W rezultacie użytkownicy obracają kryptowalutami po optymalnym kursie, co czyni giełdy atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych traderów. Niestety każdy kij ma dwa końce: złożoność interfejsu aplikacji wielkich platform spod znaku Binance bywa przytłaczająca dla mniej wprawionych krypto entuzjastów, zaś scentralizowany charakter działalności giełd kłóci się z kryptowalutowym etosem i budzi uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa zgromadzonych funduszy oraz danych poufnych. W dodatku giełdowe procedury z zakresu KYC/AML potrafią być naprawdę czasochłonne i uciążliwe…

Jak na tle giełd prezentują się stacjonarne krypto kantory? Placówki oferujące detaliczną sprzedaż kryptowalut za gotówkę umożliwiają realizację prostszych i zdecydowanie bardziej dyskretnych transakcji, co jest szczególnie istotne dla osób, które z przyczyn ideowych lub z wygody preferują obrót gotówką, bądź mają ograniczony dostęp do wirtualnych usług bankowych. Kantory koncentrują się na wymianie w obrębie głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ether czy Tether. Jednakże wąski zakres działalności w ich przypadku rekompensują znacznie mniej rygorystyczne wymagania KYC/AML, co pozwala użytkownikom zachować nieporównywalnie wyższy stopień anonimowości, niż ma to miejsce w realiach giełdy. Ogólnie rzecz biorąc, charakterystyczny dla kantorów niewielki wybór kryptowalut, w połączeniu z niższym wolumenem transakcji przekładającym się na mniej korzystne kursy oraz wyższe opłaty prowizyjne stanowi dość poważną wadę z punktu widzenia traderów wykonujących ruchy na dużą skalę, poszukujących bardziej zróżnicowanych opcji inwestycyjnych i korzystniejszych kursów.

Zasadniczo wybór między dużymi giełdami, a mniejszymi kantorami wymiany kryptowalut za gotówkę zależy od indywidualnych preferencji, priorytetów i wymagań handlowych. Osoby poszukujące szerokiej gamy opcji, zaawansowanych funkcji i lepszych warunków wymiany będą skłaniały się ku wielkim wirtualnym platformom, podczas gdy użytkownicy, dla których priorytetem pozostaje prostota, lokalna dostępność i prywatność, bez wahania zdecydują się na wizytę w stacjonarnym kantorze.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania. Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Scroll to Top