Tether USDT – definicja

Tether USDT – definicja

Tether to najpopularniejszy stablecoin powiązany z wartością dolara amerykańskiego.

Ideą stojącą za Tetherem jest zapewnienie kryptowaluty, która ma stabilność dolara, a jednocześnie pozwala na szybkość i wydajność transakcji, które możliwe są wyłącznie w przypadku walut cyfrowych.

Trochę historii

Tether został wprowadzony na rynek w 2014 roku przez Brocka Pierce’a, Reeve’a Collinsa i Craiga Sellarsa. Tether Limited, emitent stablecoina USDT, ma siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i stanowi własność iFinex Inc – firmy, która jest również właścicielem Bitfinex, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Trzej założyciele USDT są jednocześnie założycielami iFinex.

Warto zauważyć, że Tether przez lata spotykał się z kontrowersjami i sceptycyzmem co do przejrzystości swoich operacji i tego, czy posiada wystarczającą ilość dolarów w rezerwie, aby pokryć wartość wszystkich tokenów w obiegu. Emitent konsekwentnie odpiera zarzuty i utrzymuje, że posiada wystarczające rezerwy, aby wesprzeć wszystkie tokeny będące w obiegu rynkowym.

Pomimo początkowego sceptycyzmu, Tether szybko stał się jednym z najpopularniejszych stablecoinów na rynku. Od 2021 roku USDT jest trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz za Bitcoinem i Ethereum. Dzieje się tak chociażby dlatego, że Tethera akceptuje zdecydowana większość giełd kryptowalut, gdzie nader często używa się go w charakterze „waluty pomostowej” do przenoszenia pieniędzy pomiędzy giełdami.

Jedną z najciekawszych kwestii związanych z USDT są towarzyszące mu kontrowersje. Jak już wspomnieliśmy, firma stojąca za tym stablecoinem spotkała się z oskarżeniami o brak wystarczających rezerw w dolarach, aby wesprzeć tokeny w obiegu. Głosom tym Tether Limited stanowczo zaprzeczył. Ponadto, w 2019 roku nowojorskie biuro prokuratora generalnego oskarżyło firmę zarządzającą Tetherem i Bitfinexem o wykorzystanie rezerw Tetheru do pokrycia prywatnej straty w wysokości 850 milionów dolarów. Doprowadziło to do wielu spekulacji na temat działania kryptowaluty oraz etyki biznesowej firmy, która za nim stoi. W obu przypadkach zarzutów nie udało się ostatecznie wyjaśnić.

Pomimo kontrowersji USDT pozostaje jednym z najpopularniejszych stablecoinów na rynku. Znajduje uznanie wśród handlowców, inwestorów, a nawet korporacji na całym świecie i nie wykazuje oznak spowolnienia. Niezależnie od sceptycznych głosów, Tether z pewnością odcisnął swoje piętno na świecie kryptowalut. Obecnie odgrywa w nim jedną z głównych ról.

Czy Tether jest bezpieczną kryptowalutą?

„Misją” Tethera od początku było ścisłe powiązanie kryptowaluty z wartością dolara amerykańskiego. USDT zaprojektowano, aby zapewnić użytkownikom kryptowalutę posiadającą stabilność dolara, a jednocześnie pozwalającą na szybkość i wydajność transakcji, które są możliwe tylko w przypadku walut cyfrowych.

Dodatkowo, Tethera uważa się za jedną z najbezpieczniejszych kryptowalut, ponieważ posiada on zaplecze w postaci połączenia z wartością dolara amerykańskiego. Oznacza to, że jego wartość nie będzie wahać się tak bardzo, jak w przypadku innych walut cyfrowych, nie wyłączając potentatów w postaci Bitcoina i Ethereum. Niemniej, tak jak w przypadku każdej inwestycji, zawsze istnieje ryzyko straty. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w USDT na bieżąco obserwować rynkowe trendy i prognozy. Pozwoli to należycie ocenić ryzyko inwestycyjne.

USDT – zalety

  • Stabilność: ponieważ Tether posiada pokrycie w USD, jego wartość nie powinna wahać się tak bardzo, jak inne kryptowaluty. Rozwiązanie to czyni z USDT atrakcyjną opcję dla inwestorów, którzy przede wszystkim chcą uniknąć zmienności pozostałych walut cyfrowych.
  • Powszechna akceptowalność: USDT cieszy się powszechną akceptacją na giełdach kryptowalut. Dzięki temu jest wygodny w użyciu do handlu i pozostałych transakcji.
  • Płynność: Tether jest jedną z najczęściej wymienianych kryptowalut, co oznacza, że łatwo go kupować i sprzedawać na giełdach.

USDT – wady

  • Kontrowersje: Tether spotkał się z zarzutami co do tego, czy ma wystarczającą rezerwę dolarów amerykańskich. Doprowadziło to do niemałego sceptycyzmu wśród uczestników rynku kryptowalut.
  • Ryzyko regulacyjne: USDT działa w dość newralgicznej strefie prawnej. Istnieje ryzyko, że w przyszłości organy regulacyjne mogą podjąć przeciwko niemu zdecydowane działania.
  • Ryzyko oszustwa: Tether nie podlega regulacjom i działa w niesprecyzowanej strefie prawnej. Zwiększa to ryzyko, że jego użytkownicy mogą paść ofiarą nieuczciwych działań i trudno im będzie uzyskać odszkodowania.

Tether a inne stablecoiny

Idea Tethera przedstawia się następująco: każdy token posiada zabezpieczenie w wysokości jednego dolara amerykańskiego trzymanego w rezerwie przez emitenta. Oznacza to, że wartość jednego tokena USDT powinna zawsze być w przybliżeniu równa jednemu dolarowi amerykańskiemu.

Inne stablecoiny, takie jak USDC, DAI, TUSD i BUSD, również wykorzystują koncepcję powiązania z dolarem amerykańskim. Jednakże za ich emisję i zarządzane odpowiadają inne podmioty. Ponadto, konkurenci USDT przejawiają różnice w sposobie powiązania z dolarem. W innym stopniu informują też o zasadach funkcjonowania ich rezerwy w walucie fiducjarnej.

Na przykład USDC wydawane przez Centre, spółkę partnerską pomiędzy Circle i Coinbase, jest w pełni przejrzyste w swoich rezerwach. Z kolei DAI, emitowany na blockchainie Ethereum, posiada dodatkowe zabezpieczenie innymi kryptowalutami. Praktyka ta ma na celu utrzymanie wartości tokenu przez dostosowanie stopy procentowej zabezpieczenia. TUSD i BUSD działają na analogicznej zasadzie co Tether i USDC. Ich emitenci to odpowiednio TrustToken i Binance.

Zatem USDT, USDC i BUSD to stablecoiny, które wiążą się ściśle z wartością dolara amerykańskiego, ale każdy z nich ma swoją specyfikę. Tether to największy stablecoin z najdłuższą historią, działający na wielu łańcuchach blokowych. USDC emitowany przez Center działa na blockchainie Ethereum. BUSD wydawane przez Binance również funkcjonuje w sieci Ethereum. Wybór, którego tokenu użyć, zależy od preferencji użytkownika i platformy, z której korzysta. Niezależnie od towarzyszących mu kontrowersji, póki co na tle konkurencyjnych stablecoinów Tether okazał się jednym z najbardziej stabilnych i najczęściej używanych tokenów na rynku.

* * *

Kryptowalutę Tether można nabyć lub sprzedać za gotówkę w naszym kantorze. Kantor kryptowalut Warszawa to miejsce, w którym z łatwością kupisz wirtualne pieniądze. Nasze usługi dopasowujemy do Twoich potrzeb. Proponujemy nie tylko sprawny zakup czy sprzedaż kryptowalut, ale również pomoc w doborze odpowiednich narzędzi do ich bezpiecznego przechowywania. Zapraszamy!

Leave a Comment

Scroll to Top