Bitcoin BTC a Tether USDT – porównanie

Bitcoin BTC Tether USDT

Bitcoin BTC a Tether USDT – porównanie

Bitcoin i Tether zaliczają się do grupy wiodących kryptowalut. Istnieje między nimi kilka zasadniczych różnic.

 1. Wartość: najbardziej znaczącą różnicą między Tetherem a Bitcoinem jest ich wartość. Tether jest ściśle powiązany z kursem dolara amerykańskiego. Oznacza to, że jego wartość nie powinna wahać się tak bardzo, jak wartość Bitcoina. Kurs BTC jest bardzo niestabilny, gdyż opiera się na mniej wymiernych czynnikach niż link do waluty fiducjarnej.
 2. Cel: w swoich podstawowych założeniach Tether ma zapewnić stabilną formę waluty cyfrowej, której można używać do transakcji i handlu. Tymczasem Bitcoin to zdecentralizowana kryptowaluta, która poza funkcją środka płatniczego może być z powodzeniem używana jako środek przechowywania wartości.
 3. Blockchain: Tether działa w “zewnętrznych” względem siebie sieciach blockchain Omni i Ethereum, podczas gdy Bitcoin działa we własnej sieci blockchain.
 4. Wydobycie: Bitcoina można wydobywać za pomocą specjalistycznego oprogramowania i sprzętu. Natomiast Tether powstaje w wyniku odgórnej emisji wykonywanej przez firmę Tether Limited.
 5. Praktyczne zastosowanie: Bitcoin spotyka się z coraz powszechniejszą akceptacją jako legalna formę waluty. Z kolei Tether najczęściej znajduje zastosowanie wewnątrz branży kryptowalut, np. do dużych przekazów środków pomiędzy giełdami.
 6. Kontrowersje: Tether spotyka się z zarzutami o niewystarczającą rezerwę dolarów amerykańskich, aby pokryć wszystkie Tethery w obiegu. Bitcoinowi towarzyszą natomiast kontrowersje związane z wysokim zużyciem energii w procesie wydobywania oraz potencjalnym wykorzystaniem tej kryptowaluty w działalności przestępczej.

Zainwestować w BTC czy USDT?

Powody, dla których uczestnicy rynku kryptowalut chcą inwestować w Bitcoin i Tether bywają bardzo zróżnicowane. Dzieje się tak, gdyż dwie kryptowaluty znacząco różnią się w swoim działaniu i założeniach, a także służą innym celom.

Inwestycja w Bitcoin

Oto niektóre powody, dla których krypto-entuzjaści decydują się na inwestowanie w Bitcoina:

 • Środek przechowywania wartości: Bitcoin jest często porównywany do złota jako środek przechowywania wartości. Tak jak szlachetny kruszec, jego “monety” są stosunkowo rzadko spotykane i mają ograniczoną podaż. Niektórzy inwestorzy postrzegają te cechy jako zabezpieczenie przed inflacją i sposób na zachowanie bogactwa.
 • Decentralizacja: Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie podlega kontroli ze strony żadnego rządu ani instytucji. Argument o decentralizacji przemawia do inwestorów, którzy chcą przejąć pełną odpowiedzialność nad własnymi aktywami finansowymi i uniknąć tradycyjnego systemu finansowego.
 • Potencjał wysokich zwrotów: Bitcoin ma historię dużej zmienności, co w praktyce skutkuje dużymi wahaniami cen. Niektórzy inwestorzy decydują się na inwestycję w Bitcoin z oczekiwaniem na uzyskanie wysokich zwrotów.

Inwestycja w Tether

Natomiast w przypadku stablecoina USDT możemy mówić o trzech głównych motywacjach do inwestowania:

 • Stabilność: dzięki powiązaniu z dolarem amerykańskim wartość Tethera nie waha się tak bardzo, jak wartość Bitcoina. Stabilność USDT wychodzi naprzeciw potrzebom inwestorów, którzy chcą uniknąć zmienności innych walut cyfrowych i orientują się na bardziej stabilne inwestycje.
 • Handel i transakcje: Tether jest powszechnie akceptowany na wielu giełdach kryptowalut. Często znajduje zastosowanie jako „waluta pomostowa” do przenoszenia środków między giełdami. To z kolei czyni go atrakcyjnym dla inwestorów, którzy chcą handlować między różnymi kryptowalutami lub szybko i sprawnie przenosić środki.
 • Mniejsze ryzyko: Tethera postrzega się jako mniej ryzykowną kryptowalutę niż Bitcoin ze względu na jego powiązanie z dolarem amerykańskim. Większe zaufanie czyni go bardziej przystępnym dla inwestorów, którzy nie czują się komfortowo ze zmiennością Bitcoina.

W telegraficznym skrócie: posiadacze kryptowalut stawiają na inwestowanie w Bitcoina ze względu na jego potencjał jako środka przechowywania wartości, decentralizację oraz perspektywę wysokich zwrotów. Z drugiej strony, inwestowanie w Tether może stać się równie atrakcyjne ze względu na jego stabilność, wykorzystanie w handlu i dużych transakcjach oraz powiązanie z amerykańskim dolarem, co czyni go aktywem mniej ryzykownym.

* * *

Obie inwestycje wiążą się z zestawem korzyści i ograniczeń – obie kryptowaluty, zarówno BTC jak i USDT można bezproblemowo kupić lub sprzedać za gotówkę w naszym kantorze. Kantor kryptowalut Warszawa Bitmona zaprasza!

Leave a Comment

Scroll to Top