Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

kryptowaluty zakup

Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

Szukasz nowej metody na inwestowanie pieniędzy? Zadajesz sobie pytanie – jak kupić kryptowaluty? Wirtualne pieniądze od wielu lat wywołują skrajne emocje. Jedni uważają, że to najlepszy sposób na ulokowanie wolnej gotówki, inni boją się inwestować w coś, co fizycznie nie istnieje. Nie da się jednak ukryć, że kryptowaluty wzbudziły zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Jak zapłacić za kryptowaluty?

Kryptowaluty to nie tylko forma inwestycji, ale także token, którym można płacić za towary i usługi w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Dzięki temu z łatwością możesz korzystać ze środków pieniężnych ulokowanych w postaci kryptowalut. Ale w jaki sposób można zapłacić za krypto zwykłymi pieniędzmi? Jest to tak samo proste, jak robienie dowolnych zakupów przez Internet. Wystarczy znaleźć zaufane źródło dostępu do walut wirtualnych, a następnie wykonać transakcję za pomocą:

  • gotówki – jeśli decydujemy się na zakup kryptowalut w specjalnym kantorze stacjonarnym, płatność gotówką będzie najlepszym rozwiązaniem z uwagi na zwiększoną anonimowość transakcji.
  • karty płatniczej – za zakup krypto możesz zapłacić dokładnie tą samą kartą, której używasz na co dzień chociażby w sklepach. Większość punktów sprzedaży kryptowalut akceptuje płatności kartami Visa i MasterCard, zarówno debetowymi jak i kredytowymi.
  • transferu pieniędzy – zakup tokenów kryptowalutowych możesz opłacić logując się do swojej bankowości elektronicznej, korzystając z bramki płatności, bądź wprowadzając wygenerowany kod BLIK.
  • przelewu bankowego – w przypadku zakupu krypto za waluty fiducjarne na giełdach internetowych przelew bankowy jest zdecydowanie najpowszechniejszym rozwiązaniem. Jednakże trzeba być świadomym, że ta forma płatności obarczona jest dość poważnymi ograniczeniami. Przede wszystkim w jej przypadku konieczne będzie przejście niekiedy skomplikowanej i czasochłonnej procedury KYC/AML ze strony giełdy. Ponadto banki komercyjne znane są z nieprzychylnego stosunku do kryptowalut, w związku z czym zawsze istnieje ryzyko blokady środków na koncie, z którego opłacamy zakupy kryptowalut. Niestety nie jest to nasz wymysł, w branży kryptowalutowej przypadki swoistego prześladowania przez banki nie należą niestety do rzadkości.

Skoro już wiemy co nieco o formach płatności z zakup kryptowalut, przyjrzyjmy się dokładnie temu, gdzie dokonywać takich transakcji, aby były one w pełni bezpieczne.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Wiele osób zastanawia się, czy zakup kryptowalut na pewno jest bezpieczną operacją i czy nie wiąże się z ryzykiem oszustwa lub straty pieniędzy. Nieufne nastawienie do walut wirtualnych często wynika ze złych doświadczeń osobistych z ładowaniem funduszy w różnego rodzaju „platformy inwestycyjne” obiecujące nierealnie wysokie zyski, lecz w istocie działające na zasadzie piramidy finansowej, która pożera kapitał większości klientów. Niestety w świecie krypto roi się od oszustów żerujących na naiwności, a przede wszystkim na technicznej niewiedzy osób nie rozumiejących podstawowych zasad działania technologii blockchain. Nie oznacza to bynajmniej, że dostęp do krypto jest straszliwie utrudniony, bo uczciwych i godnych zaufania opcji sprzedaży trzeba szukać ze świecą w ręku. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele sprawdzonych punktów dostępu do kryptowalut, wystarczy tylko odrobina edukacji, zachowanie czujności i kierowanie się zdrowym rozsądkiem, aby nie paść ofiarą scamu. W kwestii zakupu krypto za waluty fiducjarne mamy kilka opcji do wyboru:

  • stacjonarny kantor kryptowalut – wiele osób nieufnie podchodzi do zakupu wirtualnych pieniędzy za pośrednictwem Internetu. Jedni boją się scamu, innym przeszkadza konieczność przechodzenia procedur weryfikacji tożsamości do spółki ze swoistą inwigilacją elektronicznych form płatności. Świetną alernatywę stanowi stacjonarny kantor, do którego można przyjść dosłownie „z ulicy” i od ręki kupić kryptowaluty za gotówkę, z gwarancją możliwie najwyższego stopnia anonimowości transakcji. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić krypto za gotówkę, postaw na kantor Bitmona. Na szczególną uwagę zasługuje nasz mobilny kantor kryptowalut – oferujemy dojazd do klienta, dzięki czemu możesz wygodnie zawierać bezpieczne transakcje bez konieczności wychodzenia z domu.
  • giełda kryptowalut – obok kantorów gotówkowych internetowe giełdy krypto są zdecydowanie najpopularniejszą opcją zakupu walut wirtualnych. Konto giełdowe umożliwia użytkownikowi nie tylko kupowanie tokenów za waluty fiducjarne, ale również ich sprzedaż (czyli wymianę na tradycyjne pieniądze), bezpośrednią wymianę na inne kryptowaluty (tzw. swap), a także przechowywanie posiadanych kryptowalut. Zakup krypto na giełdzie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku transakcji opiewających na duże kwoty, z uwagi na korzystniejszy kurs wymiany względem kantorów stacjonarnych. Ten walor giełd jest niestety okupiony poważną bolączką, mianowicie brakiem anonimowości zawieranych transakcji, z uwagi na konieczność procedur KYC/AML oraz płatności elektroniczne. Do godnych polecenia i zaufanych giełd krypto należą np. Binance oraz Kraken. Zaletą niektórych giełd jest brak rygorystycznych procedur KYC podczas zakładania konta użytkownika – tym charakteryzuje się m.in. KuCoin oraz Kanga Exchange.
  • bitomaty – są to specjalne urządzenia działające podobnie jak klasyczne bankomaty, z tą różnicą, że nie wypłacają fizycznej gotówki, a umożliwiają transfer kryptowalutowych tokenów bezpośrednio do cyfrowego portfela. Transakcje realizują za pomocą kodu QR, umożliwiają zakup krypto zarówno za gotówkę, jak i przy użyciu kart płatniczych. Niestety cechują się względnie wysoką prowizją, porównywalną z kantorami stacjonarnymi, choć podobnie jak one zapewniają wysoki stopień anonimowości transakcji. W Polsce najbardziej znanym dostawcą usług bitmomatowych jest sieć ShitcoinsClub.
  • platformy P2P – internetowe platformy handlowe, za pomocą których użytkownicy mogą umawiać się między sobą na transakcje zakupu i sprzedaży krypto, bez angażowania pośredników (jak ma to miejsce w przypadku giełd czy kantorów). W zależności od preferencji w systemie P2P można kupować tokeny płacąc przelewem bankowym lub gotówką po osobistym spotkaniu ze sprzedawcą. Dynamicznie działającą platformą bezpośredniego handlu skupiającą dużą społeczność użytkowników kryptowalut jest chociażby Kanga Local.
  • aplikacje mobilne – zakup krypto za tradycyjne pieniądze umożliwiają także niektóre portfele programowe, czyli specjalne aplikacje służące do przechowywania i zarządzania wirtualnymi tokenami. Zazwyczaj posiadają wbudowaną opcję zakupu kryptowalut przy użyciu bramek płatności, do których podpina się karty płatnicze. Aplikacje wyposażone w tę funkcję to m.in. Exodus, Trust Wallet i MetaMask.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie kupować kryptowalutę, pamiętaj o tym, by nie wybierać okazyjnych rozwiązań reklamujących się jako „platformy inwestycyjne”, które oferują klientom „pomoc osobistego doradcy” oraz kuszą perspektywą (nierealnie) wysokich zysków. W 99,99% przypadków jest to oznaką scamu.

Czy kryptowaluty można sprzedać i odzyskać swoje pieniądze?

Decyzja o inwestycyjnym zakupie kryptowalut u wielu osób rodzi pewne wątpliwości. Wśród laików najczęstszą z nich jest niepewność, czy istnieje możliwość odzyskania „realnych” pieniędzy zainwestowanych w wirtualne tokeny. Niezależnie od tego, w jaki sposób dokonałeś zakupu krypto, zgromadzone środki powinieneś przechowywać bezpiecznie za pomocą portfela programowego lub sprzętowego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w każdym momencie możesz skorzystać z posiadanych kryptowalut, zarówno wymieniając je na gotówkę w kantorze, jak i płacąc nimi za zwyczajne zakupy, np. przy użyciu specjalnych kart płatniczych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać kryptowaluty i na powrót otrzymać tradycyjne pieniądze. Tu jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy uda Ci się zainkasować zysk z inwestycji. Wynika to przede wszystkim z tego, że kursy kryptowalut podlegają ciągłym zmianom, podobnie jak notowania akcji na giełdzie papierów wartościowych. Choć zysków nie da się zagwarantować, niepodważalnym faktem jest, że ogromna ilość kryptowalut odnotowała potężne wzrosty wartości w porównaniu do cen z początków swojego istnienia, czyli okresu sprzed kilku bądź kilkunastu lat. Jeśli stałeś się posiadaczem krypto, ale boisz się ryzyka utraty części kapitału z powodu wahań na giełdzie pamiętaj, że wcale nie znajdujesz się w potrzasku – z powodzeniem możesz sprzedać krypto w dowolnym momencie i odzyskać swoje pieniądze.

* * *

Nie wiesz, jak kupić bitcoina? Szukasz sprawdzonych rozwiązań w zakresie transakcji kryptowalutami. Skorzystaj z oferty naszego kantoru kryptowalut w Warszawie. Pomożemy Ci nie tylko w wyborze odpowiedniego przechowywania środków, ale również w zakupie wirtualnej waluty. Dla Twojej wygody świadczymy usługi na terenie całej stolicy, dzięki czemu kryptowaluty kupisz bez wychodzenia z domu.

Leave a Comment

Scroll to Top