Czym jest token kryptowalut? ABC krypto, cześć 9

kryptowaluty token

ABC krypto, część 9:

Czym jest token kryptowalut?

W kontekście kryptowalut token to zasób cyfrowy reprezentujący określoną wartość lub użyteczność.

Tokeny mogą spełniać wiele różnych funkcji, ale ich zasadniczym celem jest reprezentowanie jednostki wartości, np. określonej usługi lub aplikacji. Krypto-tokeny tworzy się na różnych platformach blockchain, takich jak Ethereum czy Binance Smart Chain. Można je kupować i sprzedawać na giełdach kryptowalut. Ich wartość ulega zmianie w zależności od popytu rynkowego oraz wielu innych czynników.

Rodzaje krypto-tokenów

Na rynku kryptowalut powszechnie używa się kilku rodzajów tokenów. Do najistotniejszych należą:

  • Tokeny walutowe: znane również jako waluta cyfrowa lub wirtualna. Żetony te reprezentują jednostki wartości, których można użyć jako środka wymiany. Wykorzystują kryptografię dla bezpieczeństwa i są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie emituje ich żaden rząd ani instytucja finansowa. Bitcoin jest pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą, ale obecnie istnieją tysiące różnych tokenów walutowych. Niektóre przykłady to Ethereum, Litecoin i Ripple. Tokeny te znajdują zastosowanie w różnych kontekstach, takich jak kupowanie towarów i usług lub jako inwestycja. Jednak ich wartość jest bardzo zmienna, zaś samo korzystanie z kryptowalut nie doczekało się jeszcze powszechnej akceptacji.
  • Stablecoiny: tokeny tego typu mają stabilną wartość, często powiązaną z określonymi aktywami lub walutami (takimi jak dolar amerykański czy euro). Z tego powodu są bardziej stabilnymi nośnikami wartości, niż inne rodzaje tokenów. Najpopularniejszym tokenem tego typu jest Tether. Ideą stablecoinów jest zapewnienie cyfrowego zasobu, który można łatwo wykorzystywać do wykonywania transakcji. Sprawdzają się one także jako środek przechowywania wartości bez ekstremalnej zmienności cen, która jest bolączką takich kryptowalut, jak Bitcoin lub Ethereum.

Tokeny alternatywne

Do ciekawych, choć znacznie rzadziej używanych tokenów zaliczamy:

  • Tokeny narzędziowe (Utility Tokens): te tokeny zapewniają dostęp do różnych usług lub aplikacji. Wykorzystują do tego określone platformy lub uczestnictwo w zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (DAO). Coraz częściej używa się ich do zbierania funduszy na projekt lub zachęcania do udziału w sieci. Przykładem tokena użytkowego jest token, który zapewnia dostęp do zdecentralizowanej aplikacji (dApp) na platformie blockchain. Posiadacze tokena mogą go używać do płacenia za transakcje lub do uzyskiwania dostępu do niektórych funkcji dApp. Innym przykładem jest token, który umożliwia dostęp do platformy przechowywania danych w chmurze. Użytkownicy takiego tokena za jego pomocą płacą za wykorzystanie przestrzeni dyskowej i przepustowości sieci.
  • Tokeny bezpieczeństwa (Security Tokens): tokeny te reprezentują własność aktywów, takich jak kapitał własny w firmie lub nieruchomości. Podlegają one regulacjom podobnym do tradycyjnych papierów wartościowych. Projektuje się je w trybie zgodności z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych. Często odnajdują zastosowanie w pozyskiwaniu funduszy na projekt lub firmę w procesie zwanym tokenizacją. Kryptowalutowe tokeny bezpieczeństwa są podobne do tradycyjnych papierów wartościowych, takich jak akcje lub obligacje. Dają posiadaczom udział w aktywach bazowych i uprawniają ich do udziału w zyskach lub dochodach generowanych przez aktywa. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych papierów wartościowych, tokeny bezpieczeństwa można łatwo kupować i sprzedawać na giełdach aktywów cyfrowych. Dzięki temu są one wysoce płynne i dostępne dla odbiorców na całym świecie.

O czym warto pamiętać, definicje i klasyfikacje tokenów kryptowalutowych różnią się w zależności od jurysdykcji prawnej. Przykładowo, w niektórych krajach pewne tokeny klasyfikuje się jako papiery wartościowe, podczas gdy inne w ogóle nie podlegają regulacjom.

* * *

Kantor kryptowalut Warszawa Bitmona posiada w swojej ofercie tokeny walutowe oraz stablecoiny. Chcesz kupić lub sprzedać krypto za gotówkę? Bitmona to miejsce, w którym z łatwością kupisz wirtualne pieniądze. Nasze usługi dopasowane są do Twoich potrzeb. Proponujemy nie tylko sprawny zakup czy sprzedaż kryptowalut, ale również pomoc w doborze odpowiednich narzędzi do ich bezpiecznego przechowywania. Zapraszamy!

Leave a Comment

Scroll to Top