Kryptowaluty definicja

ABC krypto, część 1:

Czym są kryptowaluty?

Dla osób nowych w tym zdecentralizowanym, zaszyfrowanym świecie pojawia się podstawowe pytanie: kryptowaluty – co to? Mimo wzlotów i upadków wartości rynkowej popularność kryptowalut ciągle wzrasta.

Kryptowaluty – co to?

Termin „kryptowaluta” łączy w sobie kryptografię i waluty. Kryptowaluty można opisać jako wirtualne pieniądze, które opierają się na technologiach kryptograficznych. Technologie te, umożliwiają transakcje między użytkownikami i pozwalają im na bezpieczne przesyłanie wartości w środowisku cyfrowym. Wirtualne pieniądze nie posiadają fizycznej formy, ponieważ są wyłącznie cyfrowym zapisem opartym na specjalnie opracowanym algorytmie.

Jak działają kryptowaluty? Solidna i godna zaufania kryptowaluta jest zdecentralizowana i oparta na technologii blockchain. Decentralizacja oznacza, że nie istnieje żaden pojedynczy centralny byt, organizacja bądź uprzywilejowana grupa użytkowników zdolna do manipulacji całym rynkiem krypto.

W przypadku zdecentralizowanych krypto takich jak Bitcoin czy Ether nie ma też żadnego zbioru użytkowników tworzących kartel, który mógłby manipulować regułami sieci bez uprzedniego osiągnięcia konsensusu z pozostałymi uczestnikami sieci blockchain. Każdy, kto partycypuje w sieci, uruchamia oprogramowanie – tym samym każde pojedyncze urządzenie staje się równoprawną “cegiełką” współtworzącą dany blockchain. Za jego pośrednictwem uczestnicy dzielą się informacjami między sobą, mając jednocześniemożliwość wglądu w rejestr wszystkich operacji w historii działania danej sieci, zapisanych w blockchainie.

Kryptowaluty – jak to działa? Co je wyróżnia na tle tradycyjnej bankowości?

Co to jest kryptowaluta i jak działa? To pytanie od lat spędza sen z powiek amatorów i osób chcących poznać tajniki wiedzy o wirtualnych walutach. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że filozofia kryptowalut to demokracja w możliwie najczystszej postaci. Właśnie dlatego, że w przeciwieństwie do walut fiducjarnych emitowanych przez banki centralne kryptowaluty nie posiadają instytucji nadzorczej, ich zdecentralizowana struktura pozwala na ewolucję systemu finansowego. Dynamicznie rozwijający się krypto-ekosystem wyrasta na atrakcyjną alternatywędla tradycyjnego systemu bankowego opartego na walutach “drukowanych z powietrza”. Jest przy tym wolny od bolączek klasycznej bankowości, takich jak drogie i powolne transakcje międzynarodowe. Również arbitralne zamrożenie środków na koncie w uniwersum blockchaina jest nie tylko nie do pomyślenia, co wręcz technicznie niemożliwe. Ponadto uniwersum krypto wykazuje odporność na manipulacyjne działanie wpływowych instytucji i grup interesów, czego z pewnością nie da się powiedzieć o sektorze bankowym.

Skoro już wiesz, co to kryptowaluty i jak one działają, warto zapoznać się terminami zapewniającym im bezpieczeństwo. Technologia blockchain i decentralizacja pozwalają wszystkim użytkownikom krypto na uczciwą grę. Przebiega ona na równych zasadach, które są całkowicie jawne, przejrzyste i nie podlegają zmianom na podstawie niekiedy niesprawiedliwych decyzji banku centralnego bądź rządu. Tyle o wolności, jaką oferują kryptowaluty. Aby zrozumieć, jak działają one w praktyce, należy uzmysłowić sobie, czym są pojęcia kryptografii i łańcucha bloków.

* * *

Chcesz dowiedzieć się co to są kryptowaluty, gdzie je kupić lub wymienić na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Dla Twojej wygody zapewniamy także wygodną formę z możliwością skorzystania z wymiany gotówki na wirtualne waluty, jaką jest mobilny kantor kryptowalut. Oferujemy również sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania.

Scroll to Top