Kryptografia jako podstawa walut wirtualnych. ABC krypto, część 2

kryptografia cryptography

ABC Krypto, część 2:

Kryptografia jako podstawa walut wirtualnych

„Krypto” odnosi się do kryptografii – podstawy technologicznej, na której opierają się waluty wirtualne.

Kryptografia stanowi fundament koncepcji kryptowalut oraz odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ich bezpieczeństwa i prywatności. Polega ona na wykorzystaniu algorytmów matematycznych do zabezpieczania i weryfikacji transakcji, a także do sterowania tworzeniem nowych jednostek danej kryptowaluty.

Kryptografia odpowiada również za mechanizm konsensusu, umożliwiający różnym węzłom w sieci uzgodnienie aktualnego stanu księgi bez polegania na władzach centralnych. W kontekście kryptowalut służy to do zabezpieczania transferu środków i ochrony tożsamości użytkowników. Stanowi też gwarancję, że transakcje w sieci blockchain są przetwarzane w sposób przejrzysty i bez ryzyka oszustwa lub manipulacji.

Kryptografia asymetryczna

Użytkownicy krypto przesyłają między sobą wartość w sieci działającej w oparciu o schemat kryptografii z kluczem publicznym i kluczem prywatnym. Jest to tzw. kryptografia asymetryczna.

Klucz prywatny to długi ciąg znaków alfanumerycznych zapisanych w formie pliku, który przy użyciu odpowiedniego oprogramowania pozwala na wykonanie operacji kryptograficznych. Umożliwia szyfrowanie lub odszyfrowanie danych, czy też podpisanie tekstu, wiadomości e-mail lub w zasadzie dowolnego pliku podpisem cyfrowym.

W przypadku Bitcoina zgadnięcie czyjegoś 256-bitowego klucza prywatnego jest wysoce nieprawdopodobne. Dlaczego? Otóż dla 256-bitowego klucza prywatnego możliwa ilość kombinacji (2256) jest większa niż szacunkowa ilość wszystkich atomów znajdujących się w Drodze Mlecznej (2231). Innymi słowy, odgadnięcie 256-bitowego klucza prywatnego jest tak samo prawdopodobne, jak odgadnięcie wyniku każdego z 256 rzutów monetą pod rząd.

Kryptografia oferuje bezprecedensowy standard bezpieczeństwa naszych finansów. Poza atakiem hakerskim, zainfekowaniem urządzenia złośliwym oprogramowaniem bądź lekkomyślnym udostępnieniem klucza prywatnego osobie trzeciej, nie istnieje praktycznie jakakolwiek szansa, by ktoś poza jego właścicielem go poznał. 

Z klucza prywatnego generowany jest klucz publiczny, który można udostępniać osobom trzecim. Jest praktycznie niemożliwe, aby odtworzyć klucz prywatny za pomocą publicznego. Zastosowana kryptografia asymetryczna umożliwia udowodnienie, że dane środki są nasze, bez konieczności ujawniania klucza prywatnego.

Więcej o kryptografii i sposobach bezpiecznego przechowywania klucza prywatnego, dowiecie się z kolejnych artykułów na naszym blogu.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania.

Scroll to Top