Jak sprawdzić, czy portfel sprzętowy Ledger jest oryginalny?

Portfel sprzętowy kryptowalut Ledger

Jak sprawdzić, czy Ledger jest oryginalny?

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut z portfelem sprzętowym Ledger.

Gdy kupujesz portfel sprzętowy kryptowalut żeby przechowywać w nim swoje klucze prywatne, powierzasz mu za zadanie ochronę swoich aktywów. Kluczowe jest więc, by konkretny egzemplarz urządzenia, którego będziesz używać był sprawdzony i godny zaufania.

W świecie kryptowalut jako posiadacz środka wartości pełnisz de facto funkcję prywatnego banku, więc musisz samodzielnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo i ochronę zarówno klucza prywatnego, jak i frazy odzyskiwania (ang. seed). W naszym artykule wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy nowe urządzenie Ledger, które posiadasz jest autentyczne. Opisywana metoda działa niezależnie od źródła, z którego zakupiony został Twój egzemplarz.

Po co w ogóle używać portfela sprzętowego Ledger?

Jeśli jakaś niepowołana osoba trzecia zyska dostęp do naszych kluczy prywatnych, możemy spisać nasze kryptowalutowe aktywa na straty. Portfele sprzętowe, takie jak Ledger są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych opcji przechowywania kryptowalut.

Jeśli przechowujemy nasz wirtualny majątek na urządzeniach, które bywają bezpośrednie podpięte do Internetu ryzykujemy, że padnie on łupem sprytnego hakera. Bezpieczeństwem dla tych kluczy będzie jedynie trzymanie ich całkowicie offline. Na to pozwala właśnie Ledger. Zarówno klucze, jak i fraza seed, od samego początku są generowane offline na urządzeniu i zabezpieczane na nim przez cały czas użytkowania konta.

Nawet jeśli dokonujesz transakcji za pomocą platformy internetowej, przykładowo używając popularnego portfela kryptowalut Metamask, to Twoja transakcja jest podpisywana osobno – robisz to na swoim portfelu sprzętowym Ledger. Żeby jednak posiadać całkowitą pewność, że urządzenie faktycznie spełnia funkcję, dla której zostało zaprojektowane, jako jego użytkownik powinieneś najpierw je sprawdzić.

Musisz zyskać pewność, czy urządzenie jest nowe, czy nie było modyfikowane i czy interfejs Ledger Live, którego używasz jest autentyczny.

Podstawową obawą, którą powinniśmy zweryfikować, jest to, czy kupiliśmy Ledgera z zaufanego źródła i czy jest on faktycznie oryginalnym egzemplarzem. Ledger ma wbudowany test na autentyczność, który pozwoli Ci własnoręcznie zweryfikować urządzenie. Spójrzmy więc na różne kryteria analizy, które mogą Ci w tym pomóc.

Czy Twoje urządzenie zostało naruszone?

  1. Sprawdzenie stanu pudełka – upewnienie się, że jest nieuszkodzone i nieotwarte.
  2. Sprawdzenie, czy zawartość pudełka jest na swoim miejscu.
  3. Sprawdzenie stanu karty odzyskiwania – powinna być pusta.
  4. Ocena stanu początkowego urządzenia Ledger – czy na samym urządzeniu widać ślady otwierania lub innych modyfikacji (np. w postaci zarysowań obudowy).

Czy na Twoim portfelu zostały już ustalone słowa frazy odzyskiwania?

Jedną z części procesu instalacji Twojego portfela sprzętowego jest wygenerowanie frazy odzyskiwania, która składa się z 24 słów. Owa fraza odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa Twoich kryptowalut. Jeśli ktoś ją pozna, będzie w stanie wykraść aktywa zabezpieczone na Twoim Ledgerze.

Arkusz do zanotowania frazy nasiennej przychodzi w opakowaniu wraz z urządzeniem. Popularny scam to odsprzedawanie portfeli sprzętowych z uprzednio wypełnioną w arkuszu frazą seed. Ten rodzaj oszustwa żeruje na braku wiedzy ludzi nie mających totalnie żadnego pojęcia o kryptowalutach. Oszust oczekuje, że faktycznie wpiszesz zasugerowaną w arkuszu frazę w nadziei na uzyskanie kontroli nad środkami, które na nim przechowasz.

Procedura, która pozwala zabezpieczyć się przed tego typu oszustwami to: zaufanie jedynie słowom wygenerowanym na urządzeniu, ich własnoręczne zapisanie i bezpieczne przechowywanie (np. poprzez Cryptotag i podobne produkty, dostępne także w ofercie sklepu kantoru kryptowalut Warszawa Bitmona).

Czy aplikacja Ledger Live, której używasz jest autentyczna?

Kupując portfel sprzętowy dostajesz urządzenie w pakiecie z aplikacją, która zarządza portfelem i jego funduszami. Należy upewnić się, czy adres do pobrania aplikacji Ledger Live, którego używamy jest poprawny. Możesz to sprawdzić w opakowaniu swojego egzemplarza. Poniżej podajemy poprawny link:

https://www.ledger.com/ledger-live/download

Ten link pozwoli zainstalować najnowszą wersję Ledger Live i mieć pewność co do autentyczności oprogramowania.

Niestety, w świecie kryptowalut stosowane są rozmaite oszustwa. W tym wypadku chodzi o oszustwo opierające się na podrabianym interfejsie, który udaje oryginalne oprogramowanie. Naiwny użytkownik ma w efekcie końcowym stracić swoje kryptowaluty na rzecz oszusta. Dla kontrastu, autentyczny interfejs Ledger nigdy nie zapyta Cię o frazę odzyskiwania. Należy być na to wyczulonym w momencie instalacji.

Czy Twój egzemplarz portfela sprzętowego jest autentyczny?

Autentyczność urządzenia potwierdza się poprzez jego poprawną łączność z oryginalnym interfejsem Ledger Live. Jeśli połączenie jest możliwe, możesz mieć pewność co do autentyczności samego urządzenia.

Pokrótce podsumujmy: jeżeli…

  • Twoje urządzenie jest oryginalne i nienaruszone,
  • arkusz na frazę odzyskiwania jest pusty,
  • oprogramowanie jest autentyczne

…to znaczy, że możesz w pełni cieszyć się z bezpiecznego przechowywania swoich aktywów w trybie offline na sprzętowym portfelu kryptowalut! Modele portfeli Ledger Nano S Plus oraz Ledger Nano X są dostępne w sprzedaży w naszym punkcie stacjonarnym i na stronie internetowej – odwiedź kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś!

Scroll to Top