Decentralizacja blockchaina. ABC krypto, część 5

blockchain decentralizacja

ABC krypto, część 5:

Decentralizacja blockchaina

Blockchain można porównać do publicznej, rozproszonej księgi rachunkowej.

Dzięki omówieniu koncepcji z poprzednich artykułów cyklu ABC krypto, powinniśmy już lepiej rozumieć porównanie łańcucha bloków do księgi rachunkowej. Przy czym w odróżnieniu od tradycyjnej księgi, w realiach krypto jest ona publicznie udostępniona i rozproszona. W jej obrębie węzły wspólnie stosują protokół konsensusu, aby dodawać i weryfikować nowe bloki transakcji.

Blockchain – wykorzystywane urządzenia i procesy

Węzłem (ang. nod) nazywamy każde urządzenie, które łączy się z interfejsem sieci blockchain, np. takiej jak Bitcoin czy Ethereum. Węzły przesyłają między sobą informacje o transakcjach i blokach przy użyciu protokołu peer-to-peer. Zatem użytkownicy nie muszą wykonywać tego procesu manualnie – zachodzi on w pełni automatycznie.

Decentralizacja jest podstawową koncepcją w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain. Zakłada alternatywną dystrybucję odpowiedzialności i kontroli, zakładającą przesunięcie środka ciężkości od władzy centralnej w kierunku sieci równych sobie jednostek. W kontekście kryptowalut decentralizacja odnosi się do projektowania sieci blockchain, które pozwalają na transfer wartości i przetwarzanie transakcji bez potrzeby centralnego pośrednika. Osiąga się to poprzez zastosowanie algorytmów konsensusu i kryptografii, które pozwalają zdecentralizowanej sieci węzłów na walidację i rejestrację transakcji w bezpieczny i przejrzysty sposób. W rezultacie powstaje system, w którym władza jest rozdzielana równomiernie między jego użytkowników, co czyni go znacznie mniej podatnym na manipulację lub kontrolę przez jakikolwiek pojedynczy podmiot. Koncept ten jest często postrzegany jako kluczowy czynnik napędzający innowacje i wzrost w przestrzeni kryptowalut, ponieważ pozwala na w pełni jawną, wysoce precyzyjną i sprawiedliwą dystrybucję wartości.

Decentralizacja blockchaina – korzyści

W realiach rozproszonego systemu komputerowego łańcuch bloków oferuje wiele możliwości, zastosowań i innych korzyści. Zapewnia również rewolucyjny sposób radzenia sobie z przekazywaniem wartości na skalę globalną. Zdecentralizowany blockchain w założeniach i praktyce okazuje się wysoce odporny na manipulacje, machinacje czy zniekształcenia, nawet ze strony uprzywilejowanej grupy użytkowników, gdyby taka faktycznie wytworzyła się w obrębie sieci.

Kryptowaluty oparte na sieci blockchain powstały, by dać ludziom możliwość przekazywania wartości pieniężnych bezpośrednio, bezpiecznie i niezależnie od centralnych instytucji nadzoru oraz niebezpieczeństw i potencjalnych patologii wiążących się z ich działalnością. Decentralizacja sieci kryptowalut czyni je wysoce odpornymi na szkodliwe i niepożądane zjawiska występujące w obrębie tradycyjnej bankowości. Zamrażanie rachunków bankowych? Arbitralne zmiany warunków korzystania z konta? Manipulacje podażą waluty obliczone na wzrost inflacji? W świecie krypto nie ma o tym wszystkim mowy.

Żeby zakłócić scentralizowaną sieć, wystarczy zaatakować główny serwer. Posłużymy się hipotetycznym przykładem. Gdyby nagle wyczyszczono bankowe bazy danych i zniszczono kopie zapasowe tych danych, to ustalenie sald użytkowników byłoby niemalże niewykonalne. Tymczasem w kryptowalutach opartych o blockchain to węzły, czyli wszystkie urządzenia uczestniczące w sieci, przechowują kompletną kopię bazy danych. W rezultacie każdy komputer skutecznie działa jako własny, niezależny serwer. Nawet jeśli niektóre węzły są offline, to reszta wciąż może uzyskać dostęp do informacji z innych aktualnie podpiętych do Internetu nodów.

Dzięki technologii sieci zdecentralizowanej kryptowaluty otwierają możliwość transferu wartości w dowolne miejsce na świecie bez interwencji pośredników. Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może przesyłać pieniądze. W dodatku krypto-transfery zachodzą bez konieczności przechodzenia przez procedury rejestracyjne i weryfikacyjne w centralnych instytucjach finansowych.

Wprowadzenie do krypto – ciąg dalszy nastąpi…

Teraz, kiedy wiemy mniej więcej, czym są kryptowaluty, na pewno pojawiają się kolejne pytania:

  • Skąd kryptowaluty czerpią swoją wartość?
  • Dlaczego warto interesować się rynkiem kryptowalut?
  • Czy kryptowaluty są tym samym, co zwykłe pieniądze, którymi płacimy za latte w kawiarni?
  • Na czym dokładnie polega działanie technologii, na których opierają się kryptowaluty?
  • Dlaczego coraz więcej osób twierdzi, że Bitcoin będzie nowym głównym środkiem przechowywania wartości?
  • Jakie korzyści mogą dać kryptowaluty ogółowi społeczeństwa?

Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania w toku następnych wpisów na naszym blogu.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Bitmona już dziś! Odwiedź nasz stacjonarny kantor kryptowalut, bądź przekonaj się, jak wygodny jest mobilny kantor kryptowalut Bitmona. Oferujemy również sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto, w tym portfele sprzętowe marki Ledger. Serdecznie zapraszamy!

Scroll to Top