Rola P2P w decentralizacji blockchaina. ABC krypto, część 4

łańcuch bloków blockchain

ABC krypto, część 4:

Rola P2P w decentralizacji blockchaina

Żeby zrozumieć istotę decentralizacji kryptowalut, najpierw musimy wiedzieć, czym jest sieć peer-to-peer.

Przetwarzanie danych w sieci peer-to-peer (P2P) opiera się na rozproszonej architekturze. Zadania i obciążenia podzielone są po równo pomiędzy wszystkie komputery tworzące daną sieć. W systemie peer-to-peer każdy uczestnik sieci jest równorzędny, a komputery udostępniają część swoich zasobów, takich jak moc obliczeniowa, pamięć dyskowa lub przepustowość sieci.

W sieciach peer-to-peer nie ma więc potrzeby centralnej koordynacji i zarządzania przez instancje nadzorcze w postaci serwerów lub stabilnych hostów. Uczestnicy sieci peer-to-peer są zarówno dostawcami, jak i konsumentami zasobów.

Posłużmy się przykładem. Najczęściej to serwer przechowuje wszystkie informacje potrzebne użytkownikowi. Kiedy wejdziesz na stronę z naszym blogiem, wysyłasz zapytanie do serwera, aby ten wyświetlił Ci artykuły. Jeżeli serwer z jakiegoś powodu nie działa, nie będziesz mieć możliwości otwarcia artykułów. Jednakże, jeżeli pobierzesz całą zawartość naszej strony na swój komputer, wtedy możesz wyświetlać artykuły niezależnie od serwera. Właśnie to robi każdy z uczestników sieci peer-to-peer, jaką jest blockchain: cała baza danych jest przechowywana przez poszczególnych użytkowników. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której jakiś uczestnik sieci ją opuści, pozostali użytkownicy dalej będą mogli dzielić się między sobą informacjami. Za każdym razem, kiedy do blockchaina zostanie dodany nowy blok, rejestr każdego uczestnika sieci ulega aktualizacji.

Mając już ogólne wyobrażenie tego, czym jest sieć peer-to-peer, w następnym wpisie z cyklu ABC krypto odniesiemy ten kluczowy koncept do kryptowalut.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy również sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto, w tym portfele sprzętowe marki Ledger. Serdecznie zapraszamy!

Scroll to Top