Altcoiny – co to takiego? ABC krypto, część 13

altcoin altcoiny

ABC krypto, część 13

Altcoiny – co to takiego?

Niemal każdemu słowo „kryptowaluta” automatycznie kojarzy się z Bitcoinem. Pierwsza na świecie waluta cyfrowa jest wciąż zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej pożądanym krypto-tokenem. Chociaż Bitcoin bezsprzecznie zasługuje na miano “króla kryptowalut”, poza nim w przestrzeni wirtualnej funkcjonuje wiele innych tokenów, zwanych „altcoinami”. W ciągu kilku lat uniwersum krypto rozrosło się do tego stopnia, że obecnie jesteśmy świadkami urodzaju w postaci kilkunastu tysięcy „monet” dostępnych na rynku. W dzisiejszym artykule zboczymy na chwilę ze ścieżki wydeptanej przez Bitcoina i przyjrzymy się nieco bliżej altcoinom, które na co dzień pozostają w jego cieniu. Dlaczego są one warte uwagi? Chociażby ze względu na szereg unikatowych funkcji, innowacyjne podejście do technologii blockchain, czy też duży potencjał wzrostu wartości rynkowej.

Czym jest altcoin?

Najprościej rzecz ujmując, mianem altcoina określa się każdą kryptowalutę, która nie jest Bitcoinem. Nazwa „altcoin” stanowi skrót od teminu „alternative coin” (ang. „alternatywna moneta”) i odnosi się do każdej dowolnej waluty cyfrowej, która powstała po Bitcoinie. W slangu kryptowaluciarzy konkurenci BTC zwani są także „altami”.

Altcoiny różnią się od Bitcoina na wiele sposobów. Na przykład używają innego algorytmu lub procesu do wydobywania nowych monet bądź korzystają z odmiennych mechanizmów konsensusu służących do weryfikacji transakcji. Niektóre z nich na wzór BTC mają deflacyjny charakter, czyli odgórnie ustaloną maksymalną ilość jednostek dostępnych w obiegu, inne z kolei zakładają nieograniczoną podaż tokenów na rynek. Z reguły altcoiny oferują korzyści, które odróżniają je na plus od Bitcoina. Mowa tu o zwiększonej prywatności transakcji, niższych opłatach przesyłowych czy większej przepustowość sieci, która przekłada się na szybsze potwierdzanie transakcji. Ponadto alty nierzadko oferują dodatkowe funkcje, które wykraczają daleko poza potencjał „króla kryptowalut”.

Altcoiny zaczęły pojawiać się na rynku krypto wkrótce po wynalezieniu Bitcoina. Za pierwszy altcoin w historii uchodzi Namecoin, który powstał w kwietniu 2011 roku z myślą o decentralizacji procesu rejestrowania domen internetowych. Od tamtej pory rynek wzbogaciły tysiące nowych altów, z których część przyczyniła się do ewolucji krypto-ekosystemu na wielu płaszczyznach. Niektóre, takie jak Ethereum, wprowadziły dalekosiężne innowacje w postaci smart kontraktów umożliwiających tworzenie zdecentralizowanych giełd i aplikacji. Inne skupiają się na udoskonalaniu mechanizmów ochrony prywatności użytkowników, czego przykładem Monero i Zcash. A może kryptowaluty, które wystartowały jako niewinny mem, ale zyskały ogromną popularność (a co za tym idzie, niemałą kapitalizację rynkową) dzięki zauroczonej społeczności internetowej? Czemu nie, takim fenomenem spod znaku shitcoinów jest właśnie słynny Dogecoin.

Znaczenie altcoinów dla świata kryptowalut pozostaje nie do przecenienia. Choć Bitcoin nadal jest bezsprzecznym liderem pod względem kapitalizacji rynkowej i popularności, na chwilę obecną istna armia altów skupia ponad 50% całkowitej wartości kryptowalut dostępnych w obiegu. Co więcej, różnorodność altcoinów znacznie poszerza perspektywę praktycznego zastosowania wirtualnych walut. Krypto to nie tylko narzędzie do giełdowej spekulacji, środek płatniczy czy aktywa umożliwiające migrację naszych oszczędności na czas inflacji. To dzięki altcoinom mogły powstać platformy handlowe DeFi, wirtualne galerie sztuki NFT, a także tokeny reprezentujące realne aktywa, takie jak metale szlachetne czy udziały w nieruchomościach. Kolejne projekty spod znaku altów wprowadzają również innowacje technologiczne, które przyczyniają się do dalszego rozwoju i popularyzacji technologii blockchain. Wymownym przykładem będzie tu radykalne przyspieszenie procesu zatwierdzania transakcji dzięki zastosowaniu łańcucha bloków drugiej warstwy, czyli rozwiązań typu sidechain i rollup, proponowanych chociażby przez sieci Polygon i Arbitrum.

Rodzaje altcoinów

Altcoiny możemy podzielić na trzy główne kategorie, mając na uwadze ich techniczną charakterystykę oraz aspekt praktycznego zastosowania.

  1. Tokeny użytkowe (utility token) funkcjonują w ramach określonej sieci blockchain, gdzie służą do realizowania transakcji, pokrywania opłat przesyłowych oraz korzystania z rozmaitych usług udostępnianych na natywnej platformie danego tokenu (np. NFT, zdecentralizowane aplikacje, gry wideo czy file hosting). Najlepszym przykładem altcoina typu utility jest oczywiście Ether, token platformy Ethereum. ETH w odróżnieniu od większości tokenów użytkowych reprezentuje wysoką wartość wyrażoną w walutach tradycyjnych; za sprawą innowacyjnego charakteru i wszechstronności zastosowania zyskał status modnego aktywa inwestycyjnego. Pozostałe tokeny użytkowe – poza nielicznymi wyjątkami – nie są traktowane na poważnie jako środek przechowywania wartości, postrzega się je raczej jako swego rodzaju „kupony” uprawniające do korzystania z wirtualnych usług na platformach blockchain. Z tego powodu ich cena jednostkowa bywa relatywnie niska, często oscyluje na pułapie poniżej jednego dolara amerykańskiego, co paradoksalnie przyciąga wielu inwestorów, skuszonych relatywnie niskim kosztem otwarcia pozycji w połączeniu z szansą na dużą stopę zwrotu z inwestycji. Przykłady altcoinów użytkowych omówimy szczegółowo w osobnym artykule; do najciekawszych projektów kryptowalutowych w tej dziedzinie należą Cardano (ADA), Ripple (XRP), Polygon (MATIC), Solana (SOL), Polkadot (DOT), Litecoin (LTC), Monero (XMR) oraz Filecoin (FIL).
  2. Stabilne kryptowaluty (stablecoin) potocznie zwane „stablami” mają za zadanie utrzymywać stałą wartość w stosunku do określonego aktywa lub koszyka aktywów. Najczęściej są one powiązane z walutami fiducjarnymi, głównie z dolarem amerykańskim, co oznacza, że wartość jednego stablecoina powinna być równa 1 USD. Stable zyskały ogromną popularność wśród zapalonych traderów, ponieważ znacznie usprawniają zawieranie transakcji na giełdach krypto dzięki możliwości pominięcia tradycyjnej infrastruktury bankowej. Zlecenia kupna i sprzedaży kryptowalut rozliczane w stablecoinach realizuje się praktycznie w mgnieniu oka, bez opieszałości charakterystycznej dla procesu otrzymywania i zlecania przelewów bankowych, na których zaksięgowanie trzeba czekać godzinami, jeśli nie całymi dniami. Stablecoiny okazują się również bardzo przydatne w okresach dużych wahań cen na rynku kryptowalut, ponieważ umożliwiają ochronę portfela inwestycyjnego poprzez tymczasową migrację kapitału narażonego na straty do stabilnego tokenu, bez konieczności wychodzenia z krypto do walut fiducjarnych. Dodatkowo stable znakomicie sprawdzają się w przypadku transferów pieniędzy za granicę. Zakup stablecoinów w kraju rodzimym i ich wymiana na walutę fiducjarną w innym kraju często bywa o wiele korzystniejszym rozwiązaniem, niż transakcja w zwykłym kantorze walutowym, bankowy przelew między walutowy czy też transfer środków za pośrednictwem firmy realizującej przekazy gotówkowe. Najpopularniejsze stablecoiny to powiązane z dolarem amerykańskim Tether (USDT), USDC i BUSD. Na uwagę zasługuje także token PAX Gold (PAXG), którego jednostka w przybliżeniu odzwierciedla aktualną wartość rynkową jednej uncji złota.
  3. Tokeny papierów wartościowych (security token) reprezentują kontrakt dotyczący „klasycznych” aktywów, takich jak akcje, obligacje, ETFy i fundusze, w tym fundusze inwestycyjne w nieruchomości (REIT). Mówiąc prościej, są zdigitalizowaną wersją tradycyjnych papierów wartościowych. Powstają w procesie zwanym tokenizacją, która polega na przekształceniu prawa do zasobu w token cyfrowy dostępny w przestrzeni łańcucha bloków. Kluczowe zalety tokenów typu security to zwiększona efektywność wymiany handlowej, wynikająca z faktu, że giełdy kryptowalutowe w odróżnieniu od swoich tradycyjnych odpowiedników działają w trybie 24/7, a także niemal całkowita przejrzystość zawierania transakcji, umożliwiona dzięki technologii blockchain, która utrudnia różnego rodzaju manipulacje, jednocześnie ułatwiając przeprowadzenie audytów. Przykładowe tokeny typu security: tZERO (TZROP), SPiCE VC (SPICE), Science Blockchain (SCI), 22X Fund (22X).

Przyszłość altcoinów – czy czeka nas blockchainowa rewolucja?

Przyszłość altcoinów wydaje się równie ekscytująca, co nieprzewidywalna i z pewnością skrywa jeszcze wiele drzemiącego potencjału. Na dzień dzisiejszy na rynku altcoinów obserwujemy kilka kluczowych trendów, które mogą wpłynąć na wzrost wartości inwestycyjnej konkurentów Bitcoina. Jednym z nich jest dynamiczny rozwój zdecentralizowanych finansów (DeFi), zainicjowany przez Ethereum, a obecnie napędzany przez środowiska tokenów Uniswap i Aave. Platformy DeFi, na których transakcje odbywają się w oparciu o altcoiny, sukcesywnie poszerzają zakres oferowanych usług – do popularnych swapów z biegiem czasu dołączono chociażby udzielanie pożyczek, także w systemie P2P. Wymiana handlowa w zdecentralizowanej, przejrzystej sieci blockchain stopniowo zyskuje status poważnej konkurencji dla tradycyjnych platform inwestycyjnych i giełd papierów wartościowych.

Kolejnym trendem przekładającym się na potencjalny wzrost wyceny i znaczenia altów jest duża popularność tokenów niezamiennych (NFT), czyli unikalnych zasobów cyfrowych tworzących jedyny w swoim rodzaju świat wirtualnej, interaktywnej sztuki. Dawniej hegemonem w tej dziedzinie był ekosystem Ethereum, obecnie na rynku cyfrowych dóbr artystycznych i kolekcjonerskich coraz wyraźniej dochodzą do głosu inne altcoiny, np. Solana, Enjin czy Matic, które stoją na czele nowych generacji NFT.

Oprócz obiecujących perspektyw związanych z DeFi i NFT również nowe zdobycze technologii blockchain mogą zaowocować altcoinową hossą. W toku trwającej od ponad dekady ewolucji wielu łańcuchów bloków prawdopodobnie już niebawem będziemy świadkami pojawienia się altcoinów, które skutecznie rozwiążą odwieczne problemy kryptowalutowych blockchainów, czyli (względnie) długi czas przetwarzania transakcji, niewystarczającą skalowalność czy niską efektywność energetyczną. Na polu optymalizacji tych procesów spory postęp dokonał się za sprawą kilku projektów, z których najważniejsze to Ripple, Cardano, Solana, Polkadot, Polygon, Binance Smart Chain, Arbitrum oraz Tron. Niemniej wciąż trwają prace nad jeszcze doskonalszymi rozwiązaniami, z których zapewne wyłonią się nowe altcoiny, atrakcyjne także pod względem inwestycyjnym.

Dodatkowo, wraz z poprawą przejrzystości regulacyjnej wokół kryptowalut w wielu krajach, na przestrzeni ostatnich kilku lat daje się zaobserwować wyraźny wzrost inwestycji w altcoiny dokonywanych przez duże firmy i instytucje. W dłuższej perspektywie czasu powinno przełożyć się to na zwiększenie zaufania do altów, co w konsekwencji spowoduje hossę wśród najprężniej rozwijających się tokenów.

Nie należy także zapominać o roli altcoinów w zakresie prac nad technologiami Internetu rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji (AI). Tokeny pokroju IOTA, SingularityNET i Render już uczestniczą w budowaniu infrastruktury nowych wirtualnych przestrzeni. Niebawem z pewnością dołączą do nich kolejne kryptowaluty.

Gdy wybiegamy w przyszłość wyraźnie widać, że altcoiny mają spory potencjał do wprowadzenia wielu zmian na lepsze w świecie finansów. Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z kryptowalutami obiema rękami podpisze się pod stwierdzeniem, że wszelkie operacje finansowe mogą być znacznie szybsze, tańsze i bardziej przejrzyste niż te wykonywane za pośrednictwem banków.

Bitcoin kontra altcoiny

Na koniec zastanówmy się, czy „stary, poczciwy” Bitcoin zdoła utrzymać status „cyfrowego złota” w obliczu zmasowanej technologicznej ofensywy, prowadzonej przez rozliczne projekty lansujące altcoiny? Wciąż jest za wcześnie, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, niemniej alternatywne kryptowaluty już w chili obecnej posiadają kilka istotnych przewag nad prekursorskim wynalazkiem Satoshiego Nakamoto. Tytułem podsumowania, oto najistotniejsze z nich:

  • Szybsza realizacja transakcji: wiele altcoinów zostało zaprojektowanych w taki sposób, by zapewnić większą prędkość transakcji niż Bitcoin. Na przykład czas generowania bloku Litecoina wynosi około 2,5 minuty, w porównaniu do 10 minut dla BTC. Co więcej, dla sieci BSC, Polygon, Solana, Cardano czy Tron czasy potrzebne na potwierdzanie transakcji i aktualizację stanu portfela są nieporównanie krótsze.
  • Wydajniejsza skalowalność: Bitcoin posiada limit liczby transakcji, które może przetworzyć na sekundę ze względu na ograniczenia rozmiaru bloku. Niektóre altcoiny, takie jak Ethereum z implementacją shardingu lub IOTA z siecią Tangle, a także Bitcoin Cash będący hard forkiem BTC zostały specjalnie zaprojektowane w celu rozwiązania problemów ze skalowalnością.
  • Zaawansowane funkcje: liczne altcoiny oferują funkcje i możliwości wykraczające poza pełnienie statusu waluty. Na przykład Ethereum wprowadziło inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (dApp) wraz z NFT.
  • Zwiększona prywatność i anonimowość: chociaż transakcje w sieci Bitcoin są pseudonimizowane, można je śledzić w publicznym łańcuchu bloków. Niektóre altcoiny, takie jak Monero i Zcash, zostały zaprojektowane z myślą o ochronie prywatności, aby zapewnić całkowitą anonimowość szczegółów transakcji i ich uczestników.
  • Efektywność energetyczna: mechanizm konsensusu Proof-of-Work, na którym opiera się Bitcoin wymaga dużych zasobów energetycznych. Zresztą właśnie z tego powodu jest nieustannie krytykowany za wysokie zużycie energii. Wiele altcoinów wykorzystuje alternatywne mechanizmy konsensusu, takie jak dowód stawki (Ethereum, BNB, Polkadot) lub delegowany dowód stawki (np. Cardano), które są znacznie mniej energochłonne.
  • Specyficzne zastosowania: wiele altcoinów zaprojektowano z myślą o określonych branżach lub specyficznych zastosowaniach. Na przykład Ripple (XRP) jest przeznaczony do użytku w branży bankowej i międzynarodowych przekazów pieniężnych o dużym wolumenie. Z kolei VeChain koncentruje się na zarządzaniu łańcuchem dostaw, natomiast Filecoin oferuje zdecentralizowane przechowywanie plików.

Charakterystykę najciekawszych altcoinów przedstawimy w kolejnym artykule na łamach naszego bloga.

* * *

Jeśli posiadasz bitcoiny i chciałbyś przy ich pomocy dokonywać rozmaitych transakcji, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Odwiedź kantor kryptowalut Warszawa jeszcze dziś! Posiadamy w asortymencie między innymi portfele sprzętowe kryptowalut, które zapewniają kryptowalutowym transakcjom dodatkowe bezpieczeństwo. Nasz mobilny kantor kryptowalut umożliwia dodatkowo wykonywanie transakcji bez konieczności opuszczania domowego zacisza lub miejsca pracy! Zapraszamy do korzystania z naszych usług wszystkich fanów krypto 😉

Leave a Comment

Scroll to Top