Płatności Bitcoinem — jak to działa?

bitcoin płatności

Płatności Bitcoinem — jak to działa?

Kryptowaluty są obecnie niezwykle popularnym aktywem inwestycyjnym. Ale jak wygląda kwestia ich praktycznego wykorzystania, na przykład w charakterze środka płatniczego? Jak przebiega płatność z użyciem Bitcoina? Proces ten nie jest wcale skomplikowany. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby się o tym przekonać!

Bitcoin w praktyce, czyli kryptowaluty jako pieniądze 

Kryptowaluty na czele z Bitcoinem postrzega się przede wszystkim jako środek przechowywania wartości, szczególnie atrakcyjny w dobie wysokiej inflacji. Tymczasem przy ich pomocy można również dokonywać standardowych, codziennych transakcji, o czym często się zapomina. Posiadanie bitcoinów pozwala na płacenie za usługi oraz towary praktycznie na całym świecie. Sz­acuje się, że obecnie płatności kryptowalutowe akceptuje kilkanaście tysięcy firm działających głównie na terenie Europy, obu Ameryk, Azji Wschodniej i Australii z Nową Zelandią. W tym gronie znajduje się kilkadziesiąt przedsiębiorstw z Polski. Najczęściej jednak właściciele kryptowalut nie wykorzystują w pełni ich możliwości. Większość posiadaczy krypto ogranicza się do pasywnego przechowywania tokenów w portfelu w oczekiwaniu na dogodny moment do ich odsprzedaży.

Wizja zainkasowania sporego zysku w walucie tradycyjnej zdaje się przysłaniać liczne walory Bitcoina. Warto podkreślić, że cyfrowy pieniądz posiada o wiele większy potencjał, znacznie wykraczający poza pełnienie funkcji narzędzia inwestycyjnego czy spekulacyjnego. Z roku na rok wzrasta liczba punktów akceptujących płatność przy użyciu kryptowalut. Rozwój tego trendu można na bieżąco obserwować na stronie coinmap.org, założonej przez krypto-pasjonatów z Czech. Zawiera ona mapę świata, na której zaznaczane są nowo powstające punkty handlowo-usługowe uznające kryptowaluty, a także stacjonarne kantory krypto oraz bitomaty. 

Jak zapłacić Bitcoinem?

Jak wygląda płatność z użyciem Bitcoina? Transakcji wykorzystujących krypto można dokonywać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Proces ten przebiega w kilku prostych krokach:

  1. Pobierz portfel kryptowalut na smartfona lub laptopa. Ma on postać aplikacji mobilnej lub desktopowej. Jeśli chcesz płacić wyłącznie Bitcoinem, godne polecenia aplikacje to Electrum (na Androida) i Blue Wallet (na iOS). Interesują Cię również płatności altcoinami? Warto spróbować aplikacji Exodus, Meta Mask, Trust Wallet lub Coinomi. Używasz głównie stablecoinów? W takim wypadku faworytem będzie TronLink.
  2. Po zainstalowaniu apki utwórz swój prywatny portfel kryptowalut. W toku konfiguracji aplikacja wygeneruje frazę seed, którą musisz zapisać na kartce i schować w bezpiecznym miejscu. Wkrótce wyświetli się panel z saldem Twojego portfela.
  3. Dokonaj zakupu kryptowalut za pomocą przelewu bankowego na giełdzie (np. Binance, Coinbase, ZondaCrypto) bądź za gotówkę w bitomacie lub kantorze stacjonarnym. 
  4. Prześlij kupione krypto na swój prywatny portfel. W jaki sposób? W zdecydowanej większości aplikacji adres publiczny w formie ciągu znaków alfanumerycznych i QR kodu znajdziesz po kliknięciu w ikonkę strzałki z podpisem “receive”, czyli “otrzymaj”. Skopiuj adres, a następnie wklej w odpowiednim miejscu w panelu wypłaty na koncie giełdowym, po czym zatwierdź zlecenie wypłaty. Natomiast jeśli kupujesz krypto za gotówkę, po prostu pokaż kasjerowi w kantorze kod QR Twojego portfela. 
  5. W aplikacji wyświetla się saldo Twojego portfela. Masz już krypto do wykonywania płatności. Celem dokonania zapłaty za nabywany produkt lub usługę, kliknij ikonkę strzałki z napisem “send”, czyli “wyślij”. Przejdziesz do panelu, w którym należy wpisać kwotę transakcji oraz podać adres sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku otrzymywania krypto, możesz to zrobić na dwa sposoby. Opcja pierwsza to przepisanie/wklejenie adresu w formie znaków, opcją numer dwa będzie zeskanowanie kodu QR przy pomocy aparatu w smartfonie. Zatwierdź transfer środków klikając w przycisk “send/wyślij”.
  6. Po wysłaniu krypto masz możliwość wglądu w aktualny status Twojej płatności na blockchainie. W eksploratorze bloków podlinkowanym w aplikacji możesz sprawdzić, czy transakcja została już zrealizowana. Wkrótce po jej automatycznym potwierdzeniu sprzedawca przejdzie do realizacji zamówienia. Gratulacje, to już wszystko w temacie płatności kryptowalutami za pomocą aplikacji!

Opisana procedura dotyczy sytuacji, w której dopiero zaczynamy przygodę z krypto. Kolejne transakcje są oczywiście mniej złożone, składają się z kroków 5 i 6 oraz okazjonalnie 3 i 4. Więcej szczegółowych informacji oraz porad dotyczących płacenia kryptowalutami można znaleźć na świetnie opracowanej stronie Płatności BTC.

Alternatywa dla aplikacji mobilnych, czyli kryptowalutowe karty płatnicze

Aplikacje do płatności kryptowalutowych są intuicyjne w obsłudze, pod względem wygody użytkowania praktycznie w niczym nie ustępują aplikacjom mobilnym oferowanym przez zwykłe banki komercyjne. Niemniej część posiadaczy kryptowalut z różnych powodów nie chce instalować kolejnej apki na smartfonie po to, by “bawić się” we wklejanie i skanowanie kodów przy każdej sytuacji zakupowej. Właśnie z myślą o użytkownikach domagających się jeszcze większego komfortu i sprawności wykonywania transakcji powstały specjalne karty płatnicze, umożliwiające ekspresowe płatności z użyciem środków kryptowalutowych. Jest to rozwiązanie wciąż mało znane, dlatego poświęcimy mu więcej uwagi, niż aplikacjom mobilnym.

Paleta krypto-kart debetowych i kredytowych jest dość pokaźna, do wyboru mamy co najmniej kilkanaście propozycji. Różnią się one wieloma cechami – zakresem obsługiwanych tokenów, kursem konwertowania wartości kryptowalut na jednostki walut fiducjarnych, wysokością cashbacku i opłat transakcyjnych oraz opcjami dodatkowymi, takimi jak integracja z portfelem prywatnym lub kontem bankowym. Niemal wszystkie karty oferują możliwość wypłat gotówkowych w bankomatach. Mają postać zarówno fizycznych kart z chipami, jak i kart wirtualnych zainstalowanych na smartfonie. 

Samo istnienie kart kryptowalutowych zadaje kłam popularnemu przekłamaniu, jakoby “krypto służyło wyłącznie do płatności za podejrzane interesy”. Gdyby tak w istocie było, karty te raczej nie byłyby wydawane i wspierane przez tak renomowane instytucje działające w obrębie tradycyjnych finansów, jak Visa czy MasterCard…

Należy podkreślić, że na obecnym etapie adopcji kryptowlaut krypto-karty płatnicze mają jedną zdecydowaną przewagę nad aplikacjami mobilnymi. O ile punktów sprzedaży akceptujących bezpośrednie płacenie Bitcoinem wciąż mamy stosunkowo niewiele, o tyle płatności elektroniczne kartą są możliwe w zdecydowanej większości sklepów i firm usługowych. W aspekcie użytkowym krypto-karty korzystające z infrastruktury Visa/MasterCard nie różnią się praktycznie niczym od kart przypisanych do kont bankowych. Tym sposobem ich posiadacze zyskują ogromną swobodę wykorzystywania kryptowalut w celach konsumpcyjnych.

Jak wejść w posiadanie krypto-karty płatniczej? W większości przypadków procedura ogranicza się do utworzenia konta użytkownika na stronie internetowej dostawcy usługi i zamówieniu interesującej nas karty. W zależności od tego, którą kartę wybierzemy, środki do jej zasilenia przesyłamy na konto użytkownika założone w serwisie obsługującym kartę lub podpinamy kartę do wcześniej utworzonego portfela kryptowalut obsługiwanego z poziomu aplikacji mobilnej. Karty kryptowalutowe są zintegrowane z dedykowanymi aplikacjami, które m.in. zapisują historię transakcji i opracowują analizę wydatków.

Poniżej prezentujemy krótki przegląd przykładowych krypto-kart płatniczych dostępnych obecnie na rynku: 

  • Uphold – karta debetowa dostępna w formie fizycznej i wirtualnej, obsługiwana przez MasterCard. Środki do wykonywania transakcji przesyła się na konto użytkownika. Możliwość integracji z systemami płatniczymi Google Play i Apple Pay. Poza zasilaniem kryptowalutami, Uphold akceptuje również depozyt w postaci walut tradycyjnych. Brak opłat za aktywację i posiadanie. Cashback w wysokości 4% naliczany w tokenie Ripple XRP. Najkorzystniejszy kurs konwersji kryptowalut na waluty fiducjarne wśród kart dostępnych na rynku.
  • Crypto.com Visa Card – karta debetowa dostępna w formie fizycznej w 7 wariantach. Doładowanie środków na konto użytkownika. Obsługa 100 tokenów kryptowalutowych. Dodatkowa możliwość deponowania 20 walut fiducjarnych. Aby otrzymać kartę, należy przejść pełną procedurę weryfikacji użytkownika KYC (Know Your Customer). Cashback w wysokości 1-8%, naliczany w tokenie Cronos CRO. Możliwość ustawienia subskrypcji w serwisach Netflix, Spotify, Airbnb, Amazon Prime. 
  • Nexo – karta kredytowa w formie wirtualnej i fizycznej, obsługiwana przez MasterCard. Dostępna w 4 wariantach. Umożliwia zaciąganie pożyczki pod zastaw środków kryptowalutowych zdeponowanych na koncie użytkownika. Kwota pożyczki nie może przekroczyć 50% wartości tokenów aktualnie posiadanych na koncie. Obsługuje ponad 40 tokenów kryptowalutowych. Wysokość cashbacku zależna od typu karty, w wysokości 0,5-2% dla naliczania w tokenie NEXO lub w wysokości 0,1-0,5% dla naliczania w Bitcoinie BTC. Do zamówienia karty wymagane jest przejście pełnej procedury KYC i wcześniejsza wpłata krypto na konto użytkownika. Doładowanie krypto o równowartości minimum 50 USD otwiera możliwość aktywacji karty wirtualnej, natomiast depozyt warty minimum 500 USD upoważnia do złożenia wniosku o wydanie karty plastikowej.

Naszych Czytelników znających język angielski zapraszamy na łamy portalu Software Testing Help do lektury wyczerpującego artykułu zawierającego porównanie i ranking 10 najlepszych krypto-kart płatniczych.

Czy warto płacić za pomocą Bitcoina?

Płacenie wirtualnymi walutami jest obecnie coraz bardziej popularne z uwagi na sprawny przebieg transferu środków oraz względnie niskie opłaty transakcyjne. Cały proces ma również kilka właściwości, które są bardzo korzystne dla użytkownika. 

Jedną z kluczowych zalet korzystania z Bitcoina w charakterze środka płatniczego jest to, że zapewnia on wysoki stopień prywatności i anonimowości. Bitcoinowe transakcje nie wymagają podawania żadnych danych osobowych, takich jak personalia, numer telefonu czy numer karty z kodem CVV, co skutecznie chroni użytkowników chociażby przed kradzieżą zdeponowanych środków na skutek przechwycenia danych wrażliwych przez hakera.

Wszelkie transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut są również w pełni transparentne. Zainteresowani mogą bez trudu śledzić cały proces przesyłania środków z jednego portfela do innego za pomocą eksploratora bloków. Mimo tego płatności za pomocą BTC cechują się dużo większą anonimowością, niż tradycyjne przelewy. Co prawda sam ruch środków pomiędzy portfelami jest całkowicie jawny, ale tożsamość osób zarządzających portfelami pozostaje nieznana, lub przynajmniej bardzo trudna do ustalenia.

Kolejną ważną zaletą praktycznego korzystania z Bitcoina jest jego szybkość i wydajność. W zależności od aktualnego obciążenia sieci blockchain oraz ustawienia wysokości opłaty transakcyjnej płatności przetwarzają się w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu minut. Trzeba przyznać, że jest to o wiele lepszy wynik w porównaniu z tradycyjnymi przelewami bankowymi, na których finalizację trzeba czekać nawet nie godzinami, a całymi dniami, w związku z tym, że banki uwielbiają trzymać nasze pieniądze w swojej garści tak długo, jak to tylko możliwe. Poza tym płatności w Bitcoinie są znacznie tańsze niż tradycyjne przelewy bankowe w przypadku transferów przyspieszonych czy wysyłania pieniędzy za granicę.

Kryptowalutowe płatności cechuje również bezpieczeństwo, zapewniane przez działanie technologii łańcucha bloków. Blockchain to rozproszona księga, która rejestruje wszystkie operacje w danej sieci krypto. To rozwiązanie uniemożliwia zmianę lub manipulację jakąkolwiek transakcją po jej zatwierdzeniu. Gwarancja jawności i rzetelności pracy blockchaina przekłada się na zwiększone zaufanie do procesów płatności. Dokonanej transakcji nie da się w żaden sposób cofnąć. Płatność bitcoinem może być zatem postrzegana jako wyraz zaufania do danego kontrahenta

Jasno widzimy, że Bitcoin to coś znacznie więcej, niż atrakcyjne aktywo spekulacyjne dla inwestorów lubiących dreszczyk emocji i ryzyka. W związku z nieubłaganie postępującą cyfryzacją świata kryptowaluty, na czele z Bitcoinem, już w bliskiej przyszłości prawdopodobnie odegrają wiodącą rolę w przestrzeni transakcji płatniczych i usług finansowych. Całkiem możliwe, że w obliczu wycofania gotówki i terroru CBDC (pieniądza cyfrowego banków centralnych z zaprogramowanym terminem ważności) kryptowaluty staną się ostatnim bastionem wolności i prywatności naszych pieniędzy. Może warto wziąć to pod uwagę i już dziś przekonać się do krypto-płatności w życiu codziennym?

* * *

Jeśli posiadasz bitcoiny i chciałbyś przy ich pomocy dokonywać rozmaitych transakcji, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Odwiedź kantor kryptowalut Warszawa jeszcze dziś! Posiadamy w asortymencie między innymi portfele sprzętowe kryptowalut, które zapewniają kryptowalutowym transakcjom dodatkowe bezpieczeństwo. Nasz mobilny kantor kryptowalut umożliwia dodatkowo wykonywanie transakcji bez konieczności opuszczania domowego zacisza lub miejsca pracy! Zapraszamy do korzystania z naszych usług wszystkich fanów krypto 😉

Leave a Comment

Scroll to Top