7 sposobów na uniknięcie błędów inwestowania w kryptowaluty

bitcoin kryptowaluty inwestowanie bezpieczeństwo

7 sposobów na uniknięcie błędów inwestowania w kryptowaluty

UWAGA: Poniższy artykuł ma charakter wyłącznie przeglądowy i edukacyjny. W żadnym wypadku nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej sugerującej podjęcie konkretnych działań na rynku kryptowalut lub innych aktywów.

W poprzednim wpisie przyjrzeliśmy się z bliska typowym błędom popełnianym przez osoby, które dopiero rozpoczynają inwestowanie w kryptowaluty. Dzisiejszy artykuł będzie miał formę podsumowania tamtych rozważań. Ludowe przysłowie głosi: „przezorny zawsze (podwójnie) ubezpieczony”, toteż celem utrwalenia zdobytej wiedzy prezentujemy listę „7 antidotów” na „7 grzechów głównych”, jakie można popełnić obcując z cyfrowymi walutami.

1. Edukacja, czyli Do Your Own Research

 • Zanim kupisz krypto, koniecznie zdobądź podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania rynku i strategii inwestowania.
 • Bądź na bieżąco – zapoznaj się z edukacyjnymi i analitycznymi artykułami oraz filmami na YouTube publikowanymi przez doświadczonych pasjonatów, znawców i co najważniejsze czynnych inwestorów rynku kryptowalut.
 • Dokładnie zbadaj zaplecze interesującej Cię kryptowaluty – szukaj informacji o zespole deweloperskim, przeanalizuj obecną sytuację rynkową, historyczne zachowanie kursu, wykorzystywaną technologię oraz perspektywy rozwoju i praktycznego zastosowania danego tokenu. Pogłębiony research jest niezbędny w przypadku inwestowania w altcoiny.

2. Racjonalna ocena swoich możliwości finansowych

 • Inwestuj w kryptowaluty tylko tyle pieniędzy, ile możesz stracić bez obawy o wpadnięcie w problemy finansowe i załamanie nerwowe!
 • Nigdy nie kupuj krypto za pieniądze pochodzące z bankowego kredytu lub pożyczki u znajomych!

3. Dywersyfikacja portfela

 • Ulokuj zainwestowane środki w kilka różnych tokenów. Nawet stosunkowo zachowawcze i mało różnorodne rozdysponowanie kapitału pomiędzy dwie wiodące kryptowaluty (Bitcoin i Ether) oraz któryś ze stablecoinów (USDT, BUSD, USDC, PAXG) zmniejsza ryzyko drastycznego uszczuplenia Twojego portfela w przypadku dużych spadków notowań.
 • Rozważ dywersyfikację w kierunku innych klas aktywów, takich jak metale szlachetne (złoto i srebro), wiodące waluty papierowe (dolar amerykański, euro, frank szwajcarski), akcje, obligacje czy nieruchomości.

4. Wzmożona czujność i demaskowanie oszustw

 • Przed dokonaniem pierwszej transakcji poświęć czas na rzetelną ocenę wiarygodności interesującej Cię opcji zakupu i inwestowania w kryptowaluty. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wszelkich platform i funduszy inwestycyjnych, a także do mniej znanych giełd internetowych.
 • Weryfikuj referencje swoich partnerów w obrocie kryptowalutami w oparciu o informacje od społeczności doświadczonych krypto-entuzjastów, zasięgając rady i opinii np. na internetowych forach lub w grupach tematycznych na portalach społecznościowych.
 • Uważaj na okazje, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe, zapewniające o astronomicznych zyskach przy minimalnym ryzyku i wysiłku ze strony inwestora! Niemal zawsze jest to oznaką scamu.

5. Stosowanie środków bezpieczeństwa

 • Na poważnie rozważ używanie portfela sprzętowego do przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline oraz podpisywania wszystkich transakcji opuszczających Twój portfel. Na chwilę obecną jest to najskuteczniejszy sposób zabezpieczania cyfrowych aktywów przed kradzieżą czy nieautoryzowanym dostępem.
 • Nigdy nie zapisuj frazy seed w postaci elektronicznej i nie udostępniaj jej żadnej osobie ani firmie!
 • Twórz unikalne i silne hasła dostępu do kont na giełdzie oraz aplikacji obsługujących kryptowaluty. Dodatkowe zabezpieczenie możesz uzyskać włączając uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) za pomocą jednorazowych kodów, które otrzymujesz w wiadomościach SMS lub email przy każdej próbie logowania oraz wykonania transakcji na koncie.
 • Nie przechowuj posiadanych środków na koncie giełdowym przez długi czas. Zasadniczo konto użytkownika giełdy powinno służyć tylko do realizowania transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut. Pozyskany kapitał przesyłaj na prywatny portfel kryptowalut lub na konto bankowe wkrótce po sfinalizowaniu transakcji. Długotrwałe deponowanie dużych środków na giełdzie siłą rzeczy wiąże się z ryzykiem strat w wyniku włamania na konto lub bankructwa właściciela giełdy.
 • Podczas wykonywania operacji na koncie giełdowym lub portfelu unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi niezabezpieczonych hasłem dostępu.

6. Mocne nerwy i zdrowy rozsądek

 • Nie ulegaj silnym emocjom i nie traktuj sentymentu panującego na rynku jako nieomylnej wyroczni. Innymi słowy nie podążaj ślepo za „stadem” posiadaczy kryptowalut w momentach skrajnego optymizmu i pesymizmu i nie wykonuj impulsywnie ruchów inwestycyjnych.
 • Opracuj i konsekwentnie realizuj konkretną strategię inwestycyjną z jasno określonymi zasadami wejścia i wyjścia z rynku.
 • Nastaw się na długoterminową perspektywę inwestycyjną i zachowaj zimną krew podczas okresowych wahań kursów. Duże spadki nie zawsze oznaczają tragedię, postępując umiejętnie można je wykorzystać na swoją korzyść, np. do dokonania zakupu interesującego nas aktywa po atrakcyjnej cenie.

7. Znajomość przepisów prawa podatkowego

 • Zapoznaj się z krajowymi przepisami podatkowymi dotyczącymi rozliczania transakcji kryptowalutowych i przestrzegaj ich. Warto na bieżąco prowadzić ewidencję przeprowadzanych operacji z użyciem krypto, która ułatwi prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym.
 • Bądź na bieżąco ze zmianami regulacyjnymi, które mogą mieć wpływ na przebieg i finalne rozliczenie Twoich inwestycji.
 • W skomplikowanych sytuacjach lub w razie niepewności nie wahaj się zasięgnąć fachowej porady z zakresu prawa podatkowego i regulacji obrotem kryptowalut w kancelarii prawniczej.

* * *

Rozważasz zakup kryptowaluty lub jej wymianę na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto-aktywów – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy seed. Zapraszamy!

Leave a Comment

Scroll to Top