Skąd kryptowaluty czerpią swoją wartość?

wartość kryptowaluty

Skąd kryptowaluty czerpią swoją wartość?

Kryptowaluty, podobnie jak pieniądz fiducjarny możemy określić za pomocą ceny. Wartość Bitcoina 2022 definiowana jest przede wszystkim ze względu na umowę społeczną i zaufanie.

W istocie jakiekolwiek środki finansowe są jedynie narzędziem, którego używamy, by wymieniać wartość. Dowolna rzecz, co do której społeczeństwo dla wygody przyjmie umowę, w jej wyniku może stać się środkiem służącym do zapłaty za dane dobra i usługi.

Wartość Bitcoina 2022 a pieniądz tradycyjny dziś, czyli w kręgu absurdu

Pieniądz fiducjarny to jakakolwiek waluta oficjalnie emitowana przez rządy oraz banki i uregulowana prawnie jako podstawowy środek płatniczy. Dzisiaj większość ludzkiej cywilizacji przystało na pewien konsensus społeczny. W jego rezultacie wymieniamy wartości za pomocą banknotów, monet i cyferek na naszych kontach bankowych.

Pieniądz fiducjarny nie ma już niestety pokrycia w złocie ani jakichkolwiek innych aktywach. Trafiliśmy do rzeczywistości, w której pieniądz opiera się wyłącznie na długu i kreowany jest dosłownie z powietrza. Pieniądze, które pożyczamy, wydajemy i w których otrzymujemy wynagrodzenie istnieją tylko jako liczby na ekranie.

Ten stan rzeczy wynika ze zdominowania systemu finansowego przez bankowość rezerw cząstkowych. W obecnym świecie rządy i banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna, mogą tworzyć nowe pieniądze. Banki centralne i rządy manipulują podażą pieniądza za pośrednictwem różnych ekonomicznych mechanizmów. Ich konkretny opis wykracza poza zakres tego krótkiego artykułu.

W odległej przeszłości ludzie mogli pójść do banku, aby wymienić papierowe pieniądze na złoto bądź inne cenne zasoby. Dawniej waluty, takie jak chociażby dominujący dolar amerykański, miały pełne pokrycie w złocie, tzw. parytet złota. Niestety USA, a w ślad za nimi inne kraje, porzuciły ten standard. Najpierw parytet złota, później zaś “petro-dolar” przestał być bezpiecznikiem i podstawą dla światowych systemów monetarnych. Dotarliśmy do etapu, w którym nasze pieniądze fiducjarne nie mają de facto żadnego pokrycia.

Odejście od standardu złota umożliwiło bankom centralnym i rządom znacznie większą władzę i możliwości w zakresie kreowania polityki pieniężnej i manipulowania podażą pieniądza. Pieniądz, jaki dziś znamy, jest bytem całkowicie scentralizowanym, pozbawionym inherentnej wartości, nie opartym na niczym poza długiem, mającym nieograniczony potencjał podaży. W związku z tym staje się wyjątkowo narażony na manipulację. Na domiar złego uzależnia wszystkich jego użytkowników od polityki realizowanej przez instancje kontroli w postaci banków centralnych.

Kryptowaluty = pieniądz przyszłości?

Wartość kryptowalut w dużej mierze napędza dynamika podaży i popytu, podobnie jak w przypadku walut fiducjarnych lub towarów. Na tym jednak podobieństwa zdają się kończyć. Z kilku istotnych powodów krypto stanowią atrakcyjną i sensowną alternatywę dla tradycyjnej finansowości, opartej na absurdzie pieniądza “drukowanego z powietrza”.

Przede wszystkim kryptowaluty są zdecentralizowane i przejrzyste. Działają bowiem na pozbawionej centralnego nadzoru, a w dodatku całkowicie jawnej “księdze rachunkowej” zwanej łańcuchem bloków. Mechanika blokchaina znacznie zmniejsza ryzyko manipulacji lub ingerencji w rozwój rynku ze strony władz centralnych i instytucji finansowych.

Niezwykle istotne znaczenie odgrywa również fakt, że emisja krypto nie opiera się na długu. Większość kryptowalut nie jest emitowana poprzez tworzenie długu, czyli skrajnie inaczej niż w przypadku walut fiducjarnych. Zamiast tego cyfrowe pieniądze są wydobywane przy użyciu mocy obliczeniowej komputerów (w procesie “górnictwa”). Alternatywnie krypto “wybija się” w procesie zwanym stakingiem, co zmniejsza ryzyko dewaluacji waluty z powodu nadmiernej emisji długu.

Ponadto krypto charakteryzują się stałą, logicznie unormowaną podażą. Znaczna część kryptowalut ma z góry określoną i ograniczoną podaż, z precyzyjnie zdefiniowanym maksymalnym limitem jednostek finalnie dostępnych w obiegu (np. 21 000 000 w przypadku BTC). Cecha ta czyni z walut cyfrowych totalne przeciwieństwo walut fiducjarnych. Tradycyjne waluty podlegają wszakże presji nielimitowanego dodruku pieniądza, który skutkuje szalejącą inflacją i ubożeniem wielkich mas społecznych.

Last but not least, kryptowaluty wykazują wysoką odporność na cenzurę. Nie da się ich tak łatwo zablokować ani unieważnić przez władze centralne. Czyni je to potencjalnie bezpieczniejszą opcją dla osób i firm w krajach o zdestabilizowanych lub restrykcyjnych systemach finansowych.

Filary wartości kryptowalut

Możemy wyróżnić kilka filarów, na których cyfrowe waluty budują wartość rynku kryptowalut:

  • ograniczona podaż – większość kryptowalut ma ograniczoną podaż, a całkowita liczba monet, które można wydobywać lub wybijać, jest z góry określona. Ten niedobór wpływa na wartość waluty, ponieważ popyt na nią wzrasta, podczas gdy podaż pozostaje mocno ograniczona.
  • efekt sieciowy – wartość kryptowalut może również zależeć od liczby osób, które jej używają i akceptują. W miarę jak coraz więcej osób, firm i instytucji przyjmuje kryptowalutę, staje się ona szerzej stosowana. Tworzący się efekt sieciowy z reguły zwiększa wartość kryptowaluty wykorzystywanej w danej sieci.
  • technologia i innowacja – podstawowa technologia kryptowaluty, jaką jest blockchain, również może przyczynić się do jej wartości. Progres technologii ma szansę sprawić, że krypto jeszcze bardziej zyskają na wydajności, bezpieczeństwie i użyteczności. Naturalnie proces ten zwiększy zaufanie do nich, a w konsekwencji także ich cenę.
  • spekulacje inwestorów – spekulacyjny popyt na kryptowaluty bez cienia wątpliwości wpływa na ich wartość, ponieważ inwestorzy zawierają ogromne ilości transakcji oczekując, że wartość wszystkich Bictoinów wzrośnie w przyszłości.

Zdecydowana większość kryptowalut nie posiada żadnych aktywów bazowych, z którymi jest powiązana. Dlatego w ostatecznym rozrachunku to zaufanie odgrywa główną rolę w wyznaczaniu wartości kryptowaluty. Gdy ludzie zauważają sens inwestowania w Bitcoina, dzieje się tak, ponieważ widzą, że inne osoby także ufają w Bitcoina, chociażby akceptując go coraz powszechniej jako system płatniczy. Niektórzy nawet zakładają, iż BTC ma ogromny potencjał jako środek do przechowywania wartości.

Innym czynnikiem, który zadecydowała o wartości Bitcoina na początku była jego użyteczność. Korzystanie z niektórych usług i platform wymaga tokenu użytkowego. Obecnie mamy wiele bardzo różnych projektów w świecie kryptowalut. Ich wartość uzależniona jest od planów na dany projekt oraz bieżącej efektywności jego rozwijania.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Bitmona już dziś! Dla Twojej wygody posiadamy zarówno stacjonarny kantor kryptowalut i mobilny kantor kryptowalut. Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania.

Scroll to Top