Czy warto trzymać krypto na giełdzie?

Czy warto trzymać krypto na giełdzie?

Pytanie będące tytułem dzisiejszego wpisu z pewnością zadawał sobie każdy początkujący krypto-entuzjasta. Według badań opublikowanych na portalu Coin Gecko, ponad 38% użytkowników giełd woli trzymać swoje krypto na portfelach giełdowych zamiast na prywatnych. Do tego aż 65% respondentów darzy większym zaufaniem konta giełdowe niż prywatne portfele. Choć na pierwszy rzut oka trzymanie kryptowalut na giełdowym portfelu wydaje się bardzo wygodnym rozwiązaniem, w rzeczywistości ma kilka poważnych wad i potencjalnych zagrożeń.

Portfel giełdowy = zwiększone ryzyko

Przechowywanie zakupionych kryptowalut na koncie użytkownika giełdy niewątpliwie oferuje nam komfort. Giełdowy portfel to szybki dostęp do środków za pomocą przeglądarki sieci Web i przyjazny interfejs, kojarzący się z dobrze znaną bankowością internetową. Korzyścią płynącą z jego użytkowania jest również brak konieczności instalowania dodatkowych aplikacji na smartfonie czy komputerze, aby zarządzać swoimi kryptowalutami.

Niestety, pomimo zalet trzymanie krypto na giełdzie okazuje się rozwiązaniem dalekim od ideału. Jednym z głównych zagrożeń jest możliwość włamania na prywatne konto użytkownika lub cyberataków na infrastrukturę całej giełdy. Ponieważ giełdy przechowują duże ilości kryptowalut w scentralizowanej sieci, stanowią atrakcyjny cel dla hakerów. Jeśli giełda zostanie pomyślnie zhakowana, środki przechowywane na naszym koncie mogą zostać skradzione. A co gorsza jest wielce prawdopodobne, że nie uda nam się już nigdy odzyskać utraconej kryptowaluty.

Kolejnym ryzykiem związanym z przechowywaniem kryptowalut w portfelu giełdy jest możliwość niewypłacalności giełdy lub jej upadku. Jeśli tak się stanie, najprawdopodobniej utracimy dostęp do naszych środków lub nie będziemy mogli ich wypłacić w całości i w dogodnym dla nas terminie. Dodatkowo, upadające giełdy mogą również nałożyć limity wypłat lub inne ograniczenia w przepływie środków, co jest szczególnie uciążliwe i irytujące.

Portfel sprzętowy = bezpieczeństwo

Jednym z preferowanych rozwiązań do przechowywania kryptowalut jest użycie tzw. “zimnego portfela” (ang. cold wallet), zwanego również portfelem sprzętowym. Zimne portfele to urządzenia przeznaczone do przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline. Praca poza siecią czyni je bardziej bezpiecznymi z uwagi na brak możliwości cyberataku. Portfele sprzętowe są powszechnie (i całkiem słusznie) uważane za najbezpieczniejszą opcję przechowywania dużych ilości kryptowalut. Cold wallety oferują wysoki poziom ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do aktywów. Każda transakcja, która wychodzi z naszego portfela, musi zostać przez nas zatwierdzona przy użyciu kodów generowanych przez urządzenie. W związku z tym zdalne obrabowanie naszego portfela staje się niemożliwe. Zimne portfele służą zazwyczaj jako zabezpieczenie „konta”, na którym przechowujemy większe ilości krypto.

Portfel programowy = wygoda

Kolejną alternatywę dla konta giełdowego stanowią portfele programowe, czyli tzw. “gorące portfele” (ang. hot wallet), wymagające stałego podłączenia do Internetu. Mają one formę aplikacji na urządzenia mobilne lub programów desktopowych, a także wtyczek do przeglądarek sieci Web. Hot wallety służą na ogół do przechowywania mniejszych ilości kryptowalut, wykorzystywanych do drobniejszych transakcji i przekazów. Gorące portfele uważane są za mniej bezpieczne od cold walletów. Przez konieczność podpięcia do sieci internetowej wystawiają się na ataki hakerskie oraz działanie złośliwego oprogramowania. Są jednak znacznie wygodniejsze od cold walletów, zwłaszcza dla użytkowników, którzy potrzebują częstszego dostępu do swojej kryptowaluty z poziomu laptopa czy smartfona.

Do godnych polecenia aplikacji typu hot wallet zaliczamy:

  • Electrum, Mycelium – dla sieci Bitcoin,
  • Metamask, Brave Trust Wallet – dla tokenów opartych na blokchainie Ethereum,
  • Exodus, Trust Wallet, Coinomi – portfele uniwersalne, obsługujące wiele tokenów z różnych blockchainów.

Prawdopodobieństwo utraty kryptowalut przechowywanych na giełdzie jest względnie wysokie i zależy od wielu czynników, na które jako użytkownicy krypto nie mamy wpływu. Na chwilę obecną cold i hot wallety stanowią atrakcyjną i bezpieczną alternatywę dla kont giełdowych, mimo iż wiążą się z dodatkowym wydatkiem (na zakup portfela sprzętowego) oraz pewnym wysiłkiem ze strony użytkownika (instalacja specjalnej aplikacji, nauka jej obsługi).

* * *

Kantor kryptowalut Warszawa Bitmona posiada w swoim sklepie renomowane portfele sprzętowe marki Ledger. Skorzystaj z naszej oferty – pomożemy Ci nie tylko w zakupie wirtualnej waluty. Doradzimy również, jak bezpiecznie przechowywać wirtualne aktywa na portfelach sprzętowych oraz w jaki sposób bezpiecznie przechowywać frazę odzyskiwania. Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Scroll to Top