Portfele do kryptowalut

Portfele do kryptowalut

Chcesz rozpocząć inwestycję w kryptowaluty? Oprócz znalezienia zaufanego miejsca, w którym kupisz bądź sprzedasz wirtualne waluty, niezbędne są portfele kryptowalut. Jak działają, a także jak założyć poszczególne ich rodzaje? Dziś przyjrzymy się dokładniej tej tematyce.

Jak działają portfele kryptowalut?

Portfel kryptowalutowy może mieć formę specjalnego urządzenia, programu komputerowego lub aplikacji mobilnej. Jego zadaniem jest przechowywanie kluczy prywatnych i generowanie kluczy publicznych. Współdziała także z różnymi łańcuchami bloków, aby umożliwić użytkownikom wysyłanie i odbieranie cyfrowej waluty oraz monitorowanie ich salda. Jeśli chcesz używać Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, będziesz potrzebować portfela cyfrowego.

Klucz prywatny to tajny kod, który umożliwia właścicielowi dostęp do zasobów cyfrowych i wydawanie ich, podczas gdy klucz publiczny to kombinacja cyfr i liter, którareprezentuje adres właścicielaw łańcuchu bloków. Klucze te, są przechowywane w portfelu i służą do podpisywania transakcji. Stanowią dowód, że transakcja pochodzi od właściciela portfela.

Rzeczywista kryptowaluta nie jest przechowywana w portfelu. Zamiast tego, portfel przechowuje klucze prywatne i publiczne, które są używane do uzyskiwania dostępu do wirtualnej waluty i interakcji z nią w łańcuchu bloków. Kiedy wysyłasz komuś kryptowalutę, nie wysyłasz rzeczywistych pieniędzy, a wyłącznie zapis transakcji na blockchainie. Odbiorca może następnie użyć swojego klucza prywatnego, aby uzyskać dostęp do waluty, jaką mu wysłałeś.

Podsumowując, portfel do kryptowalut to narzędzie, które umożliwia dostęp do łańcucha bloków i interakcję z nim, ale w rzeczywistości ich nie przechowuje. Zamiast tego Twoje zasoby cyfrowe są przechowywane w samym łańcuchu bloków, zaś portfel zapewnia do nich dostęp i umożliwia zarządzanie nimi.

Portfele kryptowalutowe – rodzaje

W ogólnym najlepsze zarysie portfele krypto dzielą się na dwie kategorie: tzw. portfele gorące (ang. hot wallet) i zimne (ang. cold wallet). Hot wallety działają wyłącznie w trybie online, podczas gdy cold wallety to urządzenia umożliwiające dostęp do wirtualnych walut poza siecią internetową. Zanim utworzysz własny portfel na kryptowalutę, musisz zdecydować, jakiego rodzaju urządzenia chcesz używać. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów portfeli, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zalety. Niektóre z najpopularniejszych typów portfeli to:

 • Portfele programowe – zainstalowane na Twoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. Oferują wygodny sposób przechowywania kryptowalut i są dostępne z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym.
 • Portfele sprzętowe – to fizyczne urządzenia, które przechowują Twoje kryptowaluty w trybie offline. Oferują dodatkowe bezpieczeństwo, utrzymując kryptowaluty w trybie offline, dzięki czemu są mniej podatne na ataki hakerskie.
 • Portfele papierowe – to portfele generowane i drukowane na papierze. Oferują dodatkowe bezpieczeństwo, utrzymując kryptowaluty w trybie offline, ale dostęp do nich i korzystanie z nich mogą być trudniejsze, niż w przypadku innych rodzajów portfeli.

Jak założyć portfel kryptowalut?

Zastanawiasz się jaki portfel do kryptowalut założyć? Dziś w kilku prostych krokach przedstawimy sposoby konfiguracji poszczególnych rozwiązań.

Jak założyć portfel sprzętowy do kryptowalut?

Konfiguracja portfela sprzętowego kryptowalut wygląda następująco:

 1. Kup portfel sprzętowy od renomowanego sprzedawcy. Niektóre popularne opcje to Ledger, Trezor czy BitBox.
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby skonfigurować portfel sprzętowy. Zwykle wymaga to podłączenia urządzenia do komputera i zainstalowania niezbędnego oprogramowania.
 3. Utwórz portfel na urządzeniu sprzętowym, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. Będzie to wymagało utworzenia bezpiecznego kodu PIN, umożliwiającego dostęp do urządzenia.
 4. Zapisz frazę odzyskiwania (ang. seed) wygenerowaną przez portfel sprzętowy i przechowuj ją w bezpiecznym miejscu. Fraza seed służy do odzyskania portfela, jeśli utracisz dostęp do urządzenia.
 5. Użyj portfela sprzętowego do przechowywania kryptowaluty, przesyłając ją z giełdy lub portfela programowego. Wysyłanie i odbiór kryptowaluty odbywa się za pomocą oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu.
 6. Ważne jest, aby przechowywać portfel sprzętowy w bezpiecznym miejscu i postępować zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa, takimi jak używanie silnego kodu PIN i przechowywanie frazy odzyskiwania w bezpiecznym miejscu.

Jak założyć portfel programowy do kryptowalut?

Konfiguracja portfela programowego kryptowalut przebiega w następujących krokach:

 1. Wybierz dostawcę portfela programowego. Niektóre popularne opcje to Coinbase, Electrum, Exodus, Coinomi, Metamask czy MyEtherWallet.
 2. Utwórz konto u dostawcy portfela, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na jego stronie internetowej. Zwykle wymaga to podania pewnych danych osobowych i zweryfikowania adresu e-mail.
 3. Zainstaluj portfel programowy na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym.
 4. Utwórz portfel, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji. Będzie to wymagało utworzenia bezpiecznego hasła dostępu do portfela.
 5. Zapisz frazę odzyskiwania wygenerowaną przez portfel programowy i przechowuj ją w bezpiecznym miejscu. Ta fraza służy do odzyskania portfela, jeśli utracisz do niego dostęp.
 6. Użyj portfela programowego do przechowywania kryptowaluty, przesyłając ją z giełdy lub innego portfela.
 7. Ważne jest, aby zabezpieczyć hasło do portfela programowego i postępować zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa, takimi jak używanie silnego hasła i przechowywanie frazy odzyskiwania w bezpiecznym miejscu.

Programowe czy sprzętowe? – najlepsze portfele kryptowalut

Pod względem wygody i bezpieczeństwa ciężko jednoznacznie wskazać najlepszy portfel kryptowalut. Zarówno portfele programowe jak i sprzętowe są ogólnie uważane za bardzo wygodne i bezpieczne opcje. Portfele programowe są łatwe w użyciu i można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym. Portfele sprzętowe z kolei zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ przechowują kryptowaluty w trybie offline. Portfele papierowe są również bezpieczną opcją, ale są trudniejsze w użyciu, zaś dostęp do nich bywa ograniczony. Ostatecznie rozstrzygnięcie kwestii, jaki portfel na kryptowaluty będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania.

Scroll to Top