6 cech, które decydują o wartości Bitcoina

wartość bitcoina

6 cech, które decydują o wartości Bitcoina

Wiele dyskusji na temat Bitcoina dotyczy tego, czy ma on jakąkolwiek wartość wewnętrzną.

Jeśli spojrzymy na towary typu ropa naftowa, to posiadają one wartość w odniesieniu do produkcji energii i innych materiałów. Ale co z wartością Bitcoina?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bitcoin posiada wartość. Ta najpopularniejsza kryptowaluta charakteryzuje się cechami podobnymi do wielu innych aktywów, takich jak metale szlachetne czy pieniądz fiducjarny. Z drugiej strony brak wsparcia rządu i inherentny niedobór (czyli deflacyjny charakter) nadają jego wartości specyficzną dynamikę. 

Ogólny brak wiedzy oraz kampanie anty-reklamowe przeciwko kryptowalutom jako takim popularyzują przekonanie, że Bitcoin to oszustwo, schemat Ponziego itd. Mimo tych wysiłków, obficie sponsorowanych przez przeciwników kryptowalut w postaci lobbystów sektora bakowego, fakty pozostają takie, że Bitcoin działa w obrębie przemyślanej, bezpiecznej sieci. Najważniejsza kryptowaluta ma znaczną, choć wahającą się wartość, a zainteresowanie ze strony inwestorów, handlowców i przeciętnych ludzi ciągle wzrasta.

W przypadku Bitcoina możemy wyróżnić sześć głównych cech, które wpływają na jego wartość:

  • użyteczność,
  • decentralizacja,
  • dystrybucja,
  • system zaufania,
  • rzadkość,
  • bezpieczeństwo.

Użyteczność 

Podstawową zaletą Bitcoina jest to, że oferuje na całym świecie możliwość szybkiego transferu dużych ilości pieniędzy. W dodatku bez pośredników i procedur weryfikacyjnych, oraz po znacznie niższym koszcie, niż w przypadku tradycyjnych platform płatniczych w postaci banków czy PayPal.

Decentralizacja

Żaden pojedynczy uczestnik sieci Bitcoin nie może podejmować decyzji w imieniu wszystkich. Potwierdzanie transakcji i aktualizowanie protokołów muszą opierać się na grupowym konsensusie. Ten chroni Bitcoina przed nadużyciami i buduje jego wartość – sprawia, że użytkownicy obdarzają go dużym zaufaniem.

Dystrybucja

System peer-to-peer oparty na chmurze, jakiego przykładem jest Bitcoin, współtworzą tysiące komputerów-węzłów, które działają niezależnie od centralnego systemu zarządzania, co zwiększa bezpieczeństwo i wydajność kryptowaluty.

System zaufania

Użytkownicy Bitcoin nie muszą ufać sobie nawzajem, ani żadnej konkretnej osobie fizycznej lub prawnej z zewnątrz. Dzieje się tak ponieważ gwarantami zaufania są kryptografia, blockchain oraz generowany konsensus Proof of Work. Technologia, na której opiera się Bitcoin, jest dostępna do wglądu dla każdego. Mechanizmy nią sterujące są przejrzyste i weryfikowalne dla każdego uczestnika sieci.

Rzadkość 

Bitcoin posiada wbudowaną ograniczoną podaż w wysokości 21 000 000 BTC. Szacuje się, że górnicy wykopią ostatniego bitcoina około 2140 roku. Od tego momentu Bitcoin w powinien stać się aktywem deflacyjnym. Kiedy użytkownicy tracą dostęp do bitcoinów przez pomyłkę lub celowo dokonując tzw. spalenia, wpływa to na podaż. Z reguły mniejsza podaż skutkuje wzrostem cen.

Posiadacze Bitcoina widzą dużą wartość w jego domyślnej rzadkości. Jest to jeden z aspektów, który stoi za długoterminową strategią HODL – gromadzenia jak największej ilości bitcoinów i nie pozbywania się ich niezależnie od cyklicznych spadków wartości rynkowej.

Bezpieczeństwo

Pomimo pewnych zagrożeń Bitcoin zapewnia względnie duże bezpieczeństwo. Stosując się do odpowiednich zaleceń i sposobu postępowania ze swoimi aktywami, których należy nauczyć się na początku przygody z krypto, Twoje środki pozostają bezpieczniejsze w porównaniu do aktywów przechowywanych fizycznie (możliwość kradzieży) lub w scentralizowanym systemie (możliwość konfiskaty w razie bankructwa – przykład upadku banków na Cyprze). Co więcej, atak na sieć Bitcoina wymaga posiadania ponad 51% obecnej mocy wydobywczej. Skoordynowanie ataku na tak ogromną skalę jest praktycznie niewykonalne.

Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, których ofiarami padają najczęściej osoby początkujące lub nieuważne. Zaliczają się do nich oszustwa (fałszywe giełdy i portfele sprzętowe), phishing, utrata klucza prywatnego, przechowywanie BTC w portfelu powietrznym bez posiadania klucza prywatnego oraz przechowywanie BTC na giełdzie.

Jeśli nie stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w przechowywaniu kryptowalut i obrocie nimi, same zalety i idee kryptowalut nie uchronią nas przed stratą majątku.

* * *

Chcesz kupić kryptowaluty lub wymienić je na gotówkę? Sprawdź nasz kantor kryptowalut Warszawa Bitmona już dziś! Oferujemy także sprzedaż urządzeń do bezpiecznego przechowywania Twoich krypto – portfele sprzętowe marki Ledger oraz specjalne tabliczki do zapisywania frazy odzyskiwania.

Scroll to Top